ქვეყნის უსაფრთხოება არის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი საკითხი. უსაფრთხოების საბჭო არის იმიტომ, რომ იქ არის წარმოდგენილი სხვადასხვა როლები, რამაც უნდა დააბალანსოს და სწორი სტრატეგიული გადაწყვეტილებების მიღებაში უნდა მიიღონ მონაწილეობა. როცა ხდება ამის გაუქმება, ეს ნიშნავს, რომ ამბობ უარს კოლეგიურად უზრუნველყოფილ უსაფრთხოებაზე, სადაც ერთ პირზე კი არ არის ჩამოკიდებული, არამედ სხვადასხვა უწყებების მონაწილეობაზე. ფაქტობრივად, ამას გვერდით წევ. უსაფრთხოების დოკუმენტში საქართველოსთვის მთავარი საფრთხე ყოველთვის იყო რუსეთი. აი, ეს არის რეალობა, რატომაც ხდება. ეს არის პირდაპირ რუსული ინტერესებისა და დავალებების შესრულება. იმიტომ, რომ უსაფრთხოების საბჭო ფორმალობებს მოიცავს, დოკუმენტები საჯაროა ჩვენთვისაც, ჩვენც ვხედავთ, რა არის იქ საფრთხედ შეფასებული. თქვენ ნახავთ, რომ საფრთხედ რუსეთი საერთოდ აღარ იქნება შეფასებული კობახიძის მიერ.