ანდრო ჭიჭინაძის პატიმრობის საკითხი სტრასბურგში გასაჩივრდება
ნეტგაზეთის ცნობით, მსახიობ ანდრო ჭიჭინაძისთვის აღკვეთოს ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდება სტრასბურგის სასამართლოში გასაჩივრდება.
ადვოკატზე დაყრდნობით, გამოცემა წერს, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში გასაჩივრდება როგორც 7 დეკემბერს მოსამართლე თამარ მჭედლიშვილის მიღებული გადაწყვეტილება მისთვის პატიმრობის შეფარდების შესახებ, ისე 10 იანვარს მოსამართლე ქეთევან ჯაჭვაძის გადაწყვეტილება მისი პატიმრობაში დატოვების შესახებ.
"არ არსებობს არანაირი საფუძველი, რომელიც გაამართლებს ანდრო ჭიჭინაძის და მასთან მყოფი სხვა პიროვნებების პატიმრობას. არ არსებობს არცერთი საფრთხე, რომელიც უკვე 2-ჯერ ვერ შეაფასა სასამართლომ. ვერც ერთმა მოსამართლემ და [პროკურატურის შუამდგომლობის] ნოტარიუსის ფუნქცია შეითავსა", — განაცხადა სანდრო ჭიჭინაძის ადვოკატმა.
მსახიობი ანდრო ჭიჭინაძე 5 დეკემბერს დააკავეს და ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 25-ე მუხლის მე-2 ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისთვის წაუყენეს, რაც ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობას გულისხმობს და სანქციის სახით 4-დან 6 წლამდე პატიმრობას განსაზღვრავს.
ჭიჭინაძის საქმე განიხილება ანალოგიური ბრალით დაკავებულ კიდევ 10 მოქალაქესთან ერთად, რომლებსაც ანდრო ჭიჭინაძე დაკავებამდე არ იცნობდა.