ნებისმიერ დროს, ნებისმიერ ეთერში, დავსხდეთ და გინდა რუსულ კანონზე ვილაპარაკოთ, გინდა გამჭვირვალობაზე — ჯაფარიძე კობახიძეს
მოკლედ: გირჩი — მეტი თავისუფლების ლიდერი ზურა ჯაფარიძე ვიდეომიმართვაში ამბობს, რომ მზად არის, საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, ირაკლი კობახიძეს, ნებისმიერ ეთერში ესაუბროს რუსულ კანონზე და გამჭვირვალობაზე:
- "კობახიძეს უთქვამს გერმანიაში, რომ გინდა უცხოელს, გინდა ქართველს, დაუჯდება და რუსულ კანონზე არგუმენტირებულად დაელაპარაკება. გერმანიაში რომ წავიდა [ირაკლი კობახიძე], იქ ეტყობა გული მიეცა. აგერ ვარ, უცხოელი არ ვარ, საქართველოს მოქალაქე ვარ, ნებისმიერ დროს, ნებისმიერ ეთერში — იმედი, POSTV, მაესტრო, საზოგადოებრივი მაუწყებელი, რა ვიცი, რა გაქვთ კიდე? დავსხდეთ და გინდა ამ კანონზე ვილაპარაკოთ, გინდა გამჭვირვალობაზე".
დეტალები: ჯაფარიძის თქმით, ირაკლი კობახიძეს, რომ მართლა უნდოდეს ვინმესთან რუსულ კანონზე საუბარი, ამის გაკეთების უფლებას "ზემოდან" არ მისცემდნენ:
- "მართლა რომ გინდოდეს მაგის გაკეთება, მაგის უფლებას ხომ არ მოგცემდნენ ზემოდან? შენ ხარ ხარ კაცი, რომელმაც პრემიერად წარდგენის დროს, სცენაზე ასვლისთვის აიღე ნებართვა".
წინაისტორია: გუშინ, 12 აპრილს, ბერლინში ოფიციალურ ვიზიტად მყოფ ირაკლი კობახიძესთან, გერმანიის კანცლერმა ოლაფ შოლცმა, რუსული კანონი გააკრიტიკა.
- როგორც მან საქართველოს პრემიერ-მინისტრს უთხრა, იმედი აქვს, რომ ხელისუფლება ამ კანონის მიღებაზე უარს იტყვის.
მიუხედავად შოლცის მიერ რუსული კანონის კრიტიკისა, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა კვლავ განაცხადა, რომ ეს კანონი ქვეყნისთვის ძალიან საჭიროა.
- კობახიძის თქმით, ყველამ კეთილი უნდა ინებოს და რუსულ კანონთან დაკავშირებით, არგუმენტები წარმოადგინოს. მისივე თქმით, ის მზად არის ღია და საჯარო დისკუსიებისთვის:
- "ნებისმიერი, ქართველი, უცხოელი, ვინც არ უნდა იყოს, დაგვიჯდეს ტელევიზიების, კამერების თვალწინ საჯარო დისკუსიაში და ყველა კარგად დაინახავს, რომ არგუმენტი არის ნული. კიდევ ერთხელ გავიმეორებ, იქ, სადაც ერთადერთ რამეს ითვალისწინებს კანონი — ეს არის ყოველწლიური ანგარიშების დეკლარირება, როგორ შეიძლება, ვინმეს ჰქონდეს რაიმე არგუმენტი".
- ცნობილი გახდა, რომ რუსული კანონი პლენარულ სხდომაზე მესამე მოსმენით, სავარაუდოდ, 17 მაისს გავა. საკომიტეტო მოსმენა ორშაბათს, 15 აპრილს არის დაგეგმილი, პლენარულ სხდომაზე პირველი მოსმენის სავარაუდო თარიღი კი 16 აპრილია.