ოკუპირებულ სოფელ ახმაჯში რუსებმა საქართველოს მოქალაქე უკანონოდ დააკავეს
მოკლედ: რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა, ახალგორის მუნიციპალიტეტში, ოკუპირებულ სოფელ ახმაჯის მიმდებარედ, უკანონოდ დააკავეს საქართველოს მოქალაქე.
- ინფორმაციას საქართველოს უსაფრთხოების სამსახური ავრცელებს.
დეტალები: სუს-ში ამბობენ, რომ ინციდენტის შესახებ ინფორმაციის მიღებისთანავე გააქტიურეს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მიერ ოპერირებული ცხელი ხაზი, რაც მსგავსი შემთხვევებისთვის, სტანდარტული პროცესია, ისევე, როგორც ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეებისა და საერთაშორისო პარტნიორების ინფორმირება უკანონო დაკავების მორიგი ფაქტის თაობაზე.
- "ამოქმედებულია ყველა არსებული მექანიზმი უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქის უმოკლეს ვადებში გასათავისუფლებლად", — აცხადებენ სუს-ში.
განგრძობადი ოკუპაციისა და ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესის გამო, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არაერთი საქართველოს მოქალაქის უფლება უხეშად ირღვევა.
მონაცემებში: ორგანიზაცია SJC-ის მიხედვით,
- საოკუპაციო ხაზთან ცხინვალის მიმართულებით მხოლოდ 2016 წლიდან 2022 წლამდე, 624 ადამიანი იყო დაკავებული, აფხაზეთის მიმართულებით კი — 337 პირი;
- ზოგჯერ, უკანონო დაკავებების მასობრივ პრაქტიკას ცალკეული ადამიანების მიმართ ღირსების შემლახავი მოპყრობა, ჯანმრთელობის დაზიანება და სიცოცხლის ხელყოფა მოჰყვება ხოლმე.
- გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით ჩატარებული 2022 წლის რაოდენობრივი კვლევის შესაბამისად, ცხინვალის მიმართულებით გამყოფი ხაზის სოფლების 63%-ში არ არის პოლიციის განყოფილება, ამავე სოფლების 39%-ში კი პოლიცია არ პატრულირებს.