რა ხდება? აშშ-ევროკავშირის სამიტის ერთობლივ განცხადებაში საქართველოა მოხსენიებული.
რა წერია?
- "ჩვენ [აშშ-ევროკავშირი] სრულად ვაგრძელებთ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის, მისი სუვერენიტეტისა და ევროპული პერსპექტივის მხარდაჭერას."
- დოკუმენტი, გვერდი 3
ევროკავშირი-აშშ სამიტი ბევრი მიზეზის გამოა მნიშვნელოვანი, მათ შორისაა:
ტრანსატლანტიკური პარტნიორობა
- ევროკავშირს და შეერთებულ შტატებს ეკონომიკური, პოლიტიკური და უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობის ხანგრძლივი ისტორია აქვთ.
- ისინი ერთად წარმოადგენენ მსოფლიო ეკონომიკის მნიშვნელოვან ნაწილს და იზიარებენ საერთო ღირებულებებს, მათ შორის დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობას.
- სამიტი ამ ტრანსატლანტიკური პარტნიორობის ხელახლა დადასტურებასა და გაძლიერებას ემსახურება-ხოლმე.
გეოპოლიტიკური გამოწვევები
სამიტი ისეთი საერთო გეოპოლიტიკური გამოწვევების განხილვის შესაძლებლობაა, როგორიცაა:
- რუსეთის ქმედებები უკრაინაში,
- ჩინეთის გლობალური გავლენა და სტაბილურობა ახლო აღმოსავლეთში.
დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების გაძლიერება:
- ევროკავშირი, ისევე, როგორც აშშ, დიდ აქცენტს აკეთებენ დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების ხელშეწყობაზე მთელს მსოფლიოში.
- სამიტი მათ საშუალებას აძლევს განიხილონ დემოკრატიული მოძრაობების მხარდაჭერის გზები, რათა დაუპირისპირდნენ ავტორიტარულ ტენდენციებს სხვადასხვა რეგიონში.
საქართველოს კონტექსტი:
- 2022 წელს, უკრაინაში რუსეთის მიერ დაწყებული ომის შემდეგ, საქართველოს ხელისუფლების გავლენიანი პირების განცხადებებმა კითხვები გააჩინა ხელისუფლების საგარეო ვექტორის ცვლილებასთან დაკავშირებით, როგორც საერთაშორისო სტრატეგიულ პარტნიორებში, ასევე, მოსახლეობაში ქვეყნის შიგნით.
- "დღეს ქვეყნისთვის მტერი შეიძლება, ხვალ გახდეს მოყვარე და დღევანდელი მოყვარე ხვალ გახდეს მტერი", — თქვა საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა, ჯუანშერ ბურჭულაძემ, 17 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტში.
- არადა, სწორედ თავდაცვის სამინისტროს 2021-2025 წლების თავდაცვის სტრატეგიული მიმოხილვის დოკუმენტში წერია, რომ: