რატომ არის მნიშვნელოვანი: ღარიბაშვილმა დღეს მორიგი საერთაშორისო ტრიბუნა ისევ ანტიდასავლური განცხადებების გასაკეთებლად გამოიყენა, რაც დასავლელი პოლიტიკოსების მხრიდან კრიტიკის საგანი გახდა.
- გლობალური უსაფრთხოების ფორუმზე ქვეყნის პრემიერმინისტრმა რუსეთის მიერ უკრაინაში სრულმაშტაბიანი აგრესიის წამოწყების ერთ-ერთ მიზეზად NATO-ში გაწევრიანების სურვილი დაასახელა.
- ასევე, არ უპასუხა მკაფიოდ კითხვას, იყო თუ არა აგვისტოს ომი პროვოცირებული, ამის ნაცვლად თქვა, რომ დეტალებზე საუბრისგან თავს შეიკავებს და ქართული ოცნება 2008 წელს ხელისუფლებაში რომ ყოფილიყო, "ამის ასაცილებლად ყველაფერს გააკეთებდა".
- უსამართლო, დაუსაბუთებელი და არამიზანშეწონილი უწოდა ევროკომისიის გადაწყვეტილებას, საქართველოსთვის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის არმინიჭებაზე, ხოლო "უშველებელი პოლიტიკური შეცდომა" თუ ქვეყანა სტატუსს ისევ ვერ მიიღებს.
დეტალები: "Говорит Москва. [ლაპარაკობს მოსკოვი]", — ასე გამოეხმაურა ერვოპარლამენტარი რასა იუკნევიჩიენე ღარიბაშვილის განცხადებებს.
- ყოფილი კონგრესმენმა, ადამ კინზინგერმა დაწერა, რომ ქართული ოცნება პუტინიზმს უკვე აღარ მალავს.
"ივანიშვილისა და სხვების სანქცირების დროა. მათ ქვეყანა წარუმატებლობის გზაზე წაიყვანეს. ღარიბაშვილი ამის თქმით სხვისი გავლენის ქვეშ არის... და ეს არ არის ქართველი ხალხი".
- "ვის წარმოადგენთ, ბატონო პრემიერო", — ვკითხულობთ საქართველოში აშშ-ის ყოფილი ელჩის Twitter-ზე.
- ღარიბაშვილის გამოსვლა გააკრიტიკა გერმანიის პარლამენტის საგარეო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, მიხაილ როთმაც:
- "საქართველოს ხელისუფლებას სასწრაფოდ სჭირდება, რომ გაარკვიოს ურთიერთობა ევროკავშირთან და NATO-სთან. რატომ ემსახურება პრემიერი ღარიბაშვილი პრორუსულ ნარატივებს?".
- ბრიტანელმა პარლამენტარმა ღარიბაშვილის გამოსვლას კრემლის სამარცხვინო პროპაგანდა უწოდა და დაწერა, რომ თავდაცვა ესკალაცია არ არის.
- "წარმოუდგენელია... საქართველოს პრემიერმინისტრი უკრაინაში რუსეთის შეჭრას ნატოს გაფართოებას აბრალებს. რა დაემართა საქართველოს?" — წერს აშშ-ის სამხედრო ძალების ყოფილი ხელმძღვანელი, ბენ ჰოჯესი.