ქართული ოცნების 14 ყოფილი წევრი რუსულ კანონს გმობს და მოუწოდებს პარლამენტს, შეწყვიტოს განხილვა
ქართული ოცნებიდან ადრე წასულები ამავე პარტიიდან ახლახანს წასულების კანონპროექტზე საერთო განცხადებას ავრცელებენ.
დეტალები: ხელმომწერებს, სურთ საჯაროდ გამოხატონ განუხრელი და ცალსახა პოზიცია საპარლამენტო უმრავლესობის წევრების მიერ ინიცირებულ კანონპროექტზე, ვინაიდან მათი შეფასებით, ეს საკითხი ცდება რომელიმე ჯგუფის პოლიტიკურ ინტერესებს და პირდაპირ ეხება ჩვენი ქვეყნის მომავალს.
- მმართველი პარტიის ყოფილი წევრები ამბობენ, რომ ამ კანონპროექტების არათუ მიღება, არამედ განხილვაც კი გამოუსწორებელ ზიანს აყენებს ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესს, თანაც იმ დროს, როდესაც ქვეყანა კანდიდატის სტატუსის მიღებას ელოდება.
- მათივე განცხადებით, ეს ინიციატივა ეწინააღმდეგება დემოკრატიის ფუნდამენტურ პრინციპებს და იწვევს მეგობარი და პარტნიორი ქვეყნების, ასევე ქართული სამოქალაქო საზოგადოების დემონიზებას და მათ წარმოაჩენს როგორც მტრულ ძალებს, რაც კატეგორიულად მიუღებელია.
- "მსგავსი შედეგები მსოფლიომ უკვე იხილა რუსეთის მაგალითზე. განსაკუთრებით დამაზიანებელია ამ კანონპროექტების განხილვა საქართველოს ყველა მეგობარი ქვეყნის მხრიდან აღნიშნული ინიციატივის მიუღებლობის, და მის მიმართ უარყოფითი დამოკიდებულების ფონზე", — აცხადებენ ისინი.
- "უარყოფით სოციალურ გავლენასთან და ქვეყნის საგარეო რეპუტაციის შეუქცევად დაზიანებასთან ერთად, კანონპროექტების განხილვა ზიანს აყენებს ქვეყნის შიგნით მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესს, იწვევს ქართულ საზოგადოებაში არასაჭირო ვნებათაღელვას და უკიდურესად აღრმავებს დაპირისპირებას", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
- ხელმომწერები მოუწოდებენ პარლამენტს, დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს კანონპროექტების განხილვა და შეუდგეს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად საჭირო რეფორმების ღია და ჩართულობითი პროცესით განხორციელებას.
განცხადებას ხელს აწერს გარემოს დაცვის ყოფილი მინისტრი ხათუნა გოგალაძე. ასევე, მეშვიდე, მერვე და მეცხრე მოწვევის პარლამენტის დეპუტატები:
- თედო ჯაფარიძე, თამარ ჩუგოშვილი, თამარ ხულორდავა;
- დიმიტრი ცქიტიშვილი, ირინა ფრუიძე, აკაკი ზოიძე;
- ნინო გოგუაძე, ზაზა ხუციშვილი, ზვიად კვაჭანტირაძე;
- ლევან გოგიჩაიშვილი, ლევან კობერიძე, გიორგი მოსიძე და თამაზ ნავერიანი.
- გასულ წელს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ ეს რუსული კანონი ადამიანის უფლებებს არღვევს.
კანონპროექტი გააკრიტიკა არაერთმა ექსპერტმა, ადგილობრივმა და საერთაშორისო ორგანიზაციამ.