აზერბაიჯანელი კრიტიკული ჟურნალისტი საქართველოში არ შემოუშვეს
აზერბაიჯანელი ჟურნალისტს, სეიმურ ჰაზის თქმით, ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე უარი მითხრეს ქვეყანაში შემოსვლაზე.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: ჰაზი აცხადებს, რომ მას აქვს კრიტიკული პოზიცია და ფიქრობს, რომ საქართველოში არშემოშვების მიზეზიც ეს გახდა.
- "მე ვარ ჟურნალისტი, მაქვს კრიტიკული პოზიცია და ვფიქრობ, სწორედ ეს გახდა ამის მიზეზი. საქართველოსა და აზერბაიჯანის ხელისუფლება ძალიან ახლო ურთიერთობაშია და სხვა ვერაფერს ვიფიქრებ, ეს არის შეთანხმებული მოქმედება, სხვა მიზეზი არ ვიცი". [ფორმულას თარგმანი].
- მის ქვეყანაში არშემოშვებას გამოეხმაურა კიდევ ერთი აზერბაიჯანელი კრიტიკული ჟურნალისტი აფგან მუხთარლი.
დეტალები: მუხთარლი წერს, რომ ივანაშვილის ხელისუფლება განუწყვეტლივ დგამს უკანონო ნაბიჯებს აზერბაიჯანელი პოლიტიკოსების, ჟურნალისტების და აქტივისტების წინააღმდეგ.
- "თბილისში მცხოვრებ აქტივისტებსა და ჟურნალისტებს მუდმივად თვალყურს ადევნებდნენ და ზეწოლას ახდენდნენ. თბილისში მცხოვრები ყველა აზერბაიჯანელი პოლიტაქტივისტი და ჟურნალისტი ჩემი გატაცების შემდეგ, ივანაშვილის მოთხოვნით გააძევეს საქართველოდან. ივანაშვილი ალიევისგან მილიონებს იღებს ამ სამუშაოებისთვის. ამათი ურჯულო დედების გამო ალიევი აჭმევს ივანაშვილს და მის გაუმაძღარ გუნდს", — დაწერა მან.
აფგან მუხთარლი 2017 წელს თბილისის ცენტრიდან გაუჩინარდა და მეორე დღეს მოულოდნელად აზერბაიჯანის ციხეში აღმოჩნდა.
- იგი ამბობს, რომ საქართველოს დედაქალაქიდან კრიმინალური პოლიციის ფორმიანმა პირებმა გაიტაცეს.
- მუხთარლის აზერბაიჯანში 6-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს, საერთაშორისო ადამიანის უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა იგი პოლიტიკურ პატიმრად აღიარეს.
On.ge სეიმურ ჰაზის არშემოშვებასთან დაკავშირებით დამატებითი დეტალის გასაკრვევად შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაუკავშირდა.
- მათ პასუხს მიღებისთანავე შემოგთავაზებთ.