მოსახლეობის ნახევარი მთავრობის საქმიანობას უარყოფითად აფასებს — კიდევ რა გავიგეთ NDI-ის კვლევიდან
NDI საზოგადოების აზრის კვლევის ახალ შედეგებს აქვეყნებს. ანგარიში რუსეთის უკრაინაში შეჭრამდე დაახლოებით ორი კვირით ადრე (3-15 თებერვალი) და ორი კვირის შემდეგ (9-20 მარტი) არის ჩატარებული.
რატომ არის მნიშნველოვანი: ახალ კვლევაში ინსტიტუტებისა და პოლიტიკური პარტიების მიმართ ნდობის შემცირების ტენდენცია გამოიკვეთა. კერძოდ, მთავრობის საქმიანობის შეფასება უცვლელია — გამოკითხულთა ნახევარი ცუდად აფასებს.
- გაიზარდა პრეზიდენტის საქმიანობის ნეგატიური შეფასების მაჩვენებელიც.
- უმრავლესობა კი კვლავ ფიქრობს, რომ პარლამენტი მოსახლეობის საჭიროებებს არ პასუხობს.
- ასევე, უმრავლესობის აზრით, პოლიტიკოსები და რუსეთი ქართულ საზოგადოებას ხლეჩს.
მთავრობის შეფასების მაჩვენებელი წლებისა და თვეების მიხედვით
დეტალები: მოსახლეობის უმრავლესობა მიიჩნევს, რომ ქვეყნის ინტერესებიდან გამომდინარე არც მმართველი პარტია და არც არჩეული ოპოზიციური პარტიები მოქმედებენ.
- კერძოდ: 59% არ ეთანხმება მოსაზრებას, რომ ქართული ოცნება მოქმედებს ქვეყნის ინტერესებიდან გამომდინარე, 67% კი არ იზიარებს იმ აზრს, რომ პარლამენტში ან ადგილობრივ თვითმართველობაში არჩეული ოპოზიციური პარტიები იქცევიან ასე.
- გარდა ამისა, ოპოზიციური პარტიების მხარდამჭერთა უმეტესობა მიიჩნევს, რომ ოპოზიცია მათი ინტერესებიდან გამომდინარე არ მოქმედებს.
ხვალ რომ არჩევნები ტარდებოდეს: კვლევის მიხედვით, გამოკითხულთა უმრავლესობა წავიდოდა არჩევნებზე — კერძოდ, 66%.
- არჩევნებზე წასვლაზე უარს ყველაზე ხშირად ეთნიკური უმცირესობების დასახლებაში მცხოვრები, ასევე გადაუწყვეტელი ამომრჩეველი ამბობდა.
- ახალგაზრდების 65% ამბობს, რომ მათ ინტერესს არცერთი პოლიტიკური პარტია არ წარმოადგენს.
მეთოდოლოგია: კვლევა ჩატარებულია NDI-ის დაკვეთით CRRC საქართველოს მიერ, დიდი ბრიტანეთის მთავრობის UK aid-ის ფინანსური ხელშეწყობით.
- აღნიშნული ანგარიში 14 ივლისიდან-15 აგვისტომდე ქვეყნის მასშტაბით ჩატარებულ, საქართველოს ზრდასრული მოსახლეობის წარმომადგენლობით პირისპირ გამოკითხვის შედეგებს ემყარება (ოკუპირებული ტერიტორიების გამოკლებით).
- აგვისტოში ჩატარებული გამოკითხვა სულ 2 104 დასრულებულ ინტერვიუს მოიცავს;
- საშუალო ცდომილების ზღვარი კვლევაში +/- 2 პროცენტია.