აზოვის შურისძიება: პოლკი ნადირობას იწყებს ყველაზე, ვინც უკრაინელი ტყვეების დაბომბვაში მონაწილეობდა
ამის შესახებ აზოვის ბატალიონის დამფუძნებელი და ეროვნული კორპუსის პარტიის ლიდერი ანდრეი ბელეცკი წერს ტელეგრამზე.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: დაიბომბა კოლონია, სადაც რუსებს უკრაინელი ტყვეები ჰყავდათ, მათ შორის აზოვიდან. ადგილზე 193 ადამიანი იყო, დაბომბვას 53 უკრაინელი ჯარისკაცის სიცოცხლე ემსხვერპლა, 75 კი დაშავდა.
- უკრაინული მხარე აცხადებს, რომ ტერიტორია რუსებმა დაბომბეს, რუსული სახელმწიფო მედია კი ამას უკრაინას აბრალებს.
კიდევ რას ამბობს ბელეცკი: მისი თქმით, რუსებმა აზოვის ბატალიონი სამართლიან ბრძოლაში ვერ დაამარცხა, ამიტომ მათ განადგურებას ღალატით ცდილობს.
- "აზოვის დივიზიების სახელით ნადირობას ვაცხადებ ყველაზე, ვინც მონაწილეობდა ხოცვა-ჟლეტაში", — ამბობს ის.
- მისივე თქმით, ყველა რიგითი შემსრულებელი, ორგანიზატორი პასუხისმგებელია განურჩევლად თანამდებობისა.
- "სადაც არ უნდა დაიმალო, გიპოვით და გაგანადგურებთ", — აცხადებს ბელეცკი.
რას ამბობს უკრაინული მხარე: Ukrainska Pravda-ს დაზვერვის წყაროებმა განუცხადეს, რომ საარტილერიო თავდასხმა ოლენევკას მიმართულებით დაფიქსირდა დამპყრობლების მხრიდან.
- სხვა წყაროები უკრაინულ მედიას უყვებიან, რომ ამ კოლონიაში აზოვის მებრძოლები დაბომბვამდე რამდენიმე დღით ადრე გადაიყვანეს.
- უკრაინის გენერალური შტაბი აცხადებს, რომ რუსეთმა კოლონია პატიმრების წამებისა და მკვლელობის დასაფარად დაბომბა.
რას ამბობს რუსული მხარე: დონეცკის დე ფაქტო რესპუბლიკის ხელმძღვანელი დენის პუშლინი ამტკიცებს, რომ "კიევის რეჟიმი მიზანმიმართულად ანადგურებს უკრაინელებს, რომლებიც ჩაბარდნენ, რათა დონბასის მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ ჩადენილი სამხედრო დანაშაულების კვალი დაფარონ".
- მისივე მტკიცებით, ამით უკრაინა დანარჩენ მებრძოლებს აიძულებს განაგრძონ საბრძოლო მოქმედებები და არ ჩაბარდნენ.