ჩვენი ხელისუფლება გარანტად უდგას თავისუფალ, პლურალისტულ მედიაგარემოს — ღარიბაშვილი
ფოტო: მარიამ ქავთარაძე / On.ge
პრემიერმინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი მედიის წარმომადგენლებს ქართული ჟურნალისტიკის დღეს ულოცავს და აცხადებს, რომ ქართული ოცნების ხელსიფლება "გარანტად უდგას" თავისუფალ და პლურალისტურ მედიაგარემოს. მისი თქმით, საქართველო რეგიონში მედიის თავისუფლების ხარისხით უდავო ლიდერია.
"ჩვენი ხელისუფლება გარანტად უდგას თავისუფალ, პლურალისტულ მედიაგარემოს. ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციების კვლევებით, ქართული ოცნების ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ გატარებული რეფორმების შედეგად მედიის თავისუფლების ხარისხი მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა. ამ მხრივ საქართველო დღეს რეგიონში უდავო ლიდერია", — წერს ის.
ღარიბაშვილის განცხადებით, ქართული ოცნება მომავალშიც ყველაფერს გააკეთებს ქართული მედიასივრცის განვითარებისთვის.
აღსანიშნავია, რომ 5-6 ივლისს ჰომოფობიურ და ძალადობრივი ჯგუფების თავდასხმის შედეგად 50-ზე მეტი ადამიანი დაშავდა, მათგან უმრავლესობა მედიის წარმომადგენელი იყო. ძალადობრივი ჯგუფები თავს დაესხნენ თბილისი პრაიდის, სირცხვილიასა და ადამიანის უფლებათა ცენტრის ოფისებსაც. 11 ივლისს კი, აქციაზე ნაცემი TV პირველის ოპერატორი, ლექსო ლაშქარავა გარდაიცვალა.
5 ივლისის ძალადობას წინ უძღოდა სწორედ პრემიერმინისტრ ღარიბაშვილის განცხადება, რომელმაც თბილისი პრაიდი გააკრიტიკა და თქვა, რომ ღირსების მარში მოსახლეობის უმრავლესობისთვის არის მიუღებელი და "აღნიშნული აქცია არ უნდა ჩატარდეს რუსთაველის გამზირზე".