აზარტული თამაშების რეკლამა მარტიდან აიკრძალება, "ოცნებაში" მიზეზად "მედიის თხოვნას" ასახელებენ
აზარტული თამაშების რეკლამის განთავსება მედიაში იანვრის ნაცვლად მარტიდან აიკრძალება. ქართული ოცნების წევრები აცხადებენ, რომ გადაწყვეტილება მედიის წარმომადგენლების თხოვნით მიიღეს.
"მარტიდან იკრძალება რეკლამირება, საგადასახადო კუთხით პირველი იანვრიდან. უბრალოდ, ის თხოვნა, რაც იყო, რომ ტელევიზიებს მიეცეთ საშუალება, რომ გადაეწყონ, რამდენიმე თვეს ვაძლევთ. [...] გვქონდა საუბარი ყველა უწყებასთან, მათ შორის, ასოციაციასთან, საპატრიარქოსთან. მედიასთან რომ გვქონდა პირველ განხილვაზე საუბარი, ამიტომ მოხდა ეს ცვლილება. ერთია სურვილი და მეორეა ოპტიმალური ვადა. ოპტიმალურ ვადად შეირჩა ეს", — აცხადებს ქართული ოცნების დეპუტატი, ირაკლი ზარქუა.
ამასთანავე, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის სხდომაზე კანონპროექტის ინიციატორმა, დავით სონღულაშვილმა განაცხადა, რომ აკრძალვა შეეხება სპორტულ გადაცემებსა და არხებსაც.
15 დეკემბერს პარლამენტმა კანონპროექტს, რომლითაც აზარტული თამაშების წარმომადგენლებს ახალი რეგულაციები უწესდებათ, პირველი მოსმენით მხარი დაუჭირა. კანონპროექტი ითვალისწინებს როგორც ონლაინ, ასევე ფიზიკურ სივრცეში სათამაშო ბიზნესის რეკლამირების აკრძალვას, ასევე, აზარტულ და მომგებიან თამაშებში მონაწილეობისთვის ასაკობრივი ზღვრის 25 წლამდე გაზრდას.