ბაიდენმა პუტინთან ხაზი გაუსვა, რომ სამხედრო ესკალაციის შემთხვევაში, ეკონომიკური და სხვა ზომებით უპასუხებენ
აშშ-სა და რუსეთის პრეზიდენტებს შორის ვიდეო შეხვედრა დასრულდა. როგორც თეთრი სახლის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ვკითხულობთ, ჯო ბაიდენმა და ვლადიმერ პუტინმა ორი ქვეყნის დღის წესრიგში არსებული მთელი რიგი საკითხები განიხილეს.
განცხადების თანახმად, ბაიდენმა ხაზი გაუსვა, რომ უკრაინაში სამხედრო ესკალაციის შემთხვევაში, რუსეთს ძლიერი ეკონომიკური ზომებით უპასუხებენ. ამასთან, აშშ-ის პრეზიდენტმა პუტინს დიპლომატიასთან დაბრუნებისკენ მოუწოდა.
"პრეზიდენტმა ბაიდენმა აშშ-სა და ევროპელი მოკავშირეების ღრმა შეშფოთება გამოხატა უკრაინის ირგვლივ რუსეთის ძალების ესკალაციის გამო და ხაზი გაუსვა, რომ სამხედრო ესკალაციის შემთხვევაში აშშ და მოკავშირეები ძლიერი ეკონომიკური და სხვა ზომებით უპასუხებენ. ბაიდენმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა უკრაინის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისადმი მხარდაჭერა და რუსეთს დეესკალაციისა და დიპლომატიისკენ დაბრუნებისკენ მოუწოდა", — აღნიშნულია განცხადებაში.