ჩემი აზრით, შესაცვლელია — იმნაძე უვადო მწვანე სტატუსზე
ფოტო: On.ge / თათია შურღაია
დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოადგილის, პაატა იმნაძის განცხადებით, არსებული გადაწყვეტილება, რომლის თანახმადაც, მწვანე სტატუსი კოვიდგადატანილისთვის უვადოა, შესაცვლელია.
"ჩვენც გვაქვს უკვე ქვეყანაში 5 000 შემთხვევა რეინფიცირების, ასე, რომ კოვიდის გადატანა, სამწუხაროდ, არ იძლევა გარანტიას იმის, რომ კოვიდი არ დაგემართება. კიდევ დაგროვდება სამეცნიერო მტკიცებულებები და იმედი მაქვს, რომ ეს შეიცვლება. ჩემი აზრით, შესაცვლელია", — განაცხადა იმნაძემ.
დღეს NCDC-ის დირექტორმა, ამირან გამყრელიძემ ისაუბრა, რომ იმ შემთხვევაში, თუ ქვეყანაში ორი კოვიდპასპორტის ვარიანტი შემოვა, მაშინ უვადო, მხოლოდ შიდა მოხმარებისთვის იქნება. მისი თქმით, უცხო ქვეყანაში წასვლის შემთხვევაში, QR კოდით, რომელიც პასპორტს აქვს, ითვლება მხოლოდ ბოლო 6 თვის განმავლობაში გადატანილი კორონავირუსი.
იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს სამედიცინო დირექტორის, ივანე ჩხაიძის განცხადებით, უვადო მწვანე სტატუსზე საუბარი წარმოუდგენელია. მისი თქმით, კორონავირუსი არ არის წითელა, რომელსაც გადაიტან და მისგან მთელი ცხოვრება თავისუფალი იქნები.