"ჯობია, პირველმა პირმა წინა პირველი პირები არ ჩასვას ციხეში" — პეტიციას მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმაც მოაწერა ხელი
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / იმედი
ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის გათავისუფლებაზე პეტიციას ახალქალაქისა და კუმურდოს და კარის მიტროპოლიტმა, ნიკოლოზ ფაჩუაშვილმაც მოაწერა ხელი. როგორც სასულიერო პირმა On.ge-ს განუცხადა, ქვეყნის განვითარებისთვის უმჯობესია, ქვეყნის პირველმა პირებმა წინა პირველი პირები ციხეში არ ჩასვან.
"მე ვფიქრობ, რომ ქვეყნის განვითარებისთვის ასე ჯობია, რომ მოქმედმა პირველმა პირმა წინა პირველი პირები არ ჩასვას ციხეში. თვითონ ეს პრინციპი არამგონია სწორი, რომ მერე შემდეგმა პირველმა პირმა ახლანდელი პირველი პირი არ ჩასვას ციხეში. ასე მგონია", — ამბობს ფაჩუაშვილი.
რაც შეეხება მის მოსაზრებას სააკაშვილის პოლიტპატიმრობასთან დაკავშირებით, სასულიერო პირი აცხადებს, რომ მან აღნიშნული ტერმინის მნიშვნელობაც კი არ იცის სათანადოდ, რის გამოც, თემაზე კომენტარს ვერ გააკეთებს.
"თავისუფლება მიშას!" — პეტიცია ამ სახელწოდებით გუშინ, 10 ოქტომბერს შეიქმნა. ხელმომწერები მიხეილ სააკაშვილის გათავისუფლებას ითხოვენ.
10 ოქტომბერს, მიხეილ სააკაშვილის პირადმა ექიმმა ნიკოლოზ ყიფშიძემ თქვა, რომ სააკაშვილის მდგომარეობა დამძიმდა. როგორც ექიმი განმარტავს, ეს შიმშილობის გამო მოხდა და უჭირს საუბარი და მოძრაობა.
პენიტენციური სამსახური ექიმის განცხადებას გამოეხმაურა და ამტკიცებს, რომ ინფორმაცია იმაზე, რომ ექსპრეზიდენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა, სიმართლეს არ შეესაბამება. მათი თქმით, როგორც მოშიმშილე, სააკაშვილი მუდმივად იმყოფება სამედიცინო პერსონალის დაკვირვების ქვეშ და მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია.
მიხეილ სააკაშვილი 10 დღეა შიმშილობს. სახალხო დამცველმა, ნინო ლომჯარიამ პირველ ოქტომბერს განაცხადა, რომ დაკავებული ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი შიმშილობას აცხადებს.
7 ოქტომბერს სააკაშვილი პატრიარქის მდივანმა, მიქაელ ბოტკოველმა მოინახულა და გადასცა პატრიარქის თხოვნა, შეეწყვიტა შიმშილობა. მისი თქმით, სააკაშვილი უარზე იყო.
8 ოქტომბერს, სააკაშვილის ადვოკატმა, თქვა, რომ შიმშილობის გამო 12 კილოგრამი დაიკლო. 8 ოქტომბერს პენიტენციულმა სამსახურმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ სააკაშვილმა ციხის მაღაზიაში 7 ქილა თაფლი შეიძინა და დაწყებული აქვს საკვების მიღება. ამას უპასუხა სააკაშვილის ექიმმა და თქვა, რომ საკვებს არ იღებს, წვენი დალია და ფული აღარ აქვს, რომ მეტი წვენი შეიძინოს.