გეოლოგები ირგვლივ ყველა შენობის მდგრადობას შეისწავლიან — რიჟვაძე
ფოტო: თორნიკე რიჟვაძის ფეისბუქგვერდი
ბათუმში ჩამონგრეული კორპუსის საქმეზე აჭარის მთავრობის ხელმძღვანელი თორნიკე რიჟვაძე ამბობს, რომ სამაშველო სამუშაოების დასრულებისთანავე კონსტრუქტორები და გეოლოგები შეისწავლიან, რამდენად უსაფრთხოა ირგვლილ მყოფ შენობებში ცხოვრება.
"როგორც კი მაშველები მორჩებიან სამუშაოს, მობილიზებულია როგორც კონსტრუქტორები, ასევე, გეოლოგები და ირგვლივ შეისწავლიან ყველა შენობის მდგრადობას, რამდენად უსაფრთხოა იქ დარჩენა და იქ ცხოვრება", — განაცხადა თორნიკე რიჟვაძემ.
მისივე ინფორმაციით, ბათუმში ჩამონგრეული კორპუსის ნანგრევებში კიდევ სამ ადამიანის ეძებენ.
"მთელი დღის განმავლობაში უწყვეტად მიმდინარეობდა სამაშველო ოპერაცია. ამოყვანილია და შესაბამისად, გადასვენებულია ცხედრები და ჩვენი ინფორმაციით, ვეძებთ სამ ადამიანს, რომელიც ნანგრევებშია მოყოლილი", — ამბობს ის.
8 ოქტომბერს, ბათუმში, 26 მაისის ქუჩაზე საცხოვრებელი კორპუსი ჩამოინგრა. მაშველებმა ადგილიდან ორი ადამიანი ცოცხალი გამოიყვანეს, თუმცა ერთ-ერთი ბათუმის რეფერალურ ჰოსპიტალში 9 ოქტომბერს გარდაიცვალა.
დღის განმავლობაში ნანგრევების ქვეშ მოყოლილი მანქანიდან ამოიყვანეს წლის და 3 თვის ბავშვი. ის საავადმყოფოდან უკვე გაწერეს.
ნაპოვნია 5 ცხედარი — 2 ბავშვი, 1 ასაკოვანი ქალი და 2 კაცი. სამაშველო და სამძებრო ღონისძიებები თითქმის 24 საათია გრძელდება.