"ნუ ატყუებ საკუთარ ხალხს" — ქართული ოცნების ოფისთან აქცია გაიმართა
ფოტო: თამთა კახაბერიძე / On.ge
სამოქალაქო აქტივისტებმა ქართული ოცნების ოფისთან პრემიერმინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის მიერ ევროკავშირის დახმარებაზე უარის თქმა გააპროტესტეს. აქციის მონაწილეები ამბობენ, რომ ეს გადაწყვეტილება ანტიდასავლურია და ხელს უწყობს საქართველოში ოკუპანტი რუსეთის გაძლიერებას.
აქციის მონაწილეებმა ოფისის წინ გაშალეს ბანერები და მიმართეს იქ მყოფ ადამიანებს. აღსანიშნავია, რომ ადგილზე მობილიზებული სამართალდამცავების რაოდენობა აჭარბებდა აქტივისტების რაოდენობას.
"სამწუხაროდ, ქართული ოცნება იმაზე სწრაფი ნაბიჯებით მიგვაქანებს რუსეთისკენ, ვიდრე შეიძლებოდა წარმოგვედგინა. ბოლო ამბავი, რაც გუშინ გავიგეთ კიდევ ერთი მანიშნებელია იმის, რომ ევროპაზე და დასავლურ სტანდარტებზე საბოლოოდ უარი თქვა ქართულმა ოცნებამ. საბოლოოდ მიაჯახუნა ის კარი, სადაც რეალურად გველოდებიან, სადაც რეალურად არის ჩვენი ადგილი, რაც ნიშნავს იმას, რომ არცერთ შემთვევაში ქართული ოცნება არ აპირებს სამართლიანი არჩევნების ჩატარებას. წინასწარვე განაცხადა ამაზე, წინასწარ უთხრა ევროპელ პარტნიორებს, რომ არ უნდა ჰქონდესთ იმის მოლოდინი, რომ ქართული ოცნება ჩაატარებს არჩევნებს, სადაც რეალურად გამოჩნდება ქართველი ხალხის არჩევანი. ეს არის კიდევ ერთი საგანგაშო სიგნალი და არასდროს არ ყოფილა რუსეთი ასე ახლოს", — განაცხადა აქტივისტმა, გიგა მაქარაშვილმა.
შეგახსენებთ, პრემიერმინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, გადაწყვეტილი აქვთ, რომ ევროკავშირისგან მაკროფინანსური დახმარების მეორე ნაწილის აღებისგან თავი შეიკავონ, რადგან მთავრობამ დაიწყო საგარეო ვალის შემცირება და ამ თანხის მიღების აუცილებლობა, სავარაუდოდ, აღარ იქნება. მანამდე, 30 აგვისტოს, ქართული ოცნების თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ ევროკავშირისგან მაკროსაფინანსო დახმარებას "ფინანსური დატვირთვა აღარ აქვს".
ამასთანავე, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის მოვალეობის დროებითი შემსრულებლის, ჟულიენ კრამპის განცხადებით, პატივს სცემენ ხელისუფლების გადაწყვეტილებას, არ მიიღოს ევროკავშირის მაკროფინანსური დახმარება, თუმცა აქვე აღნიშნავენ, რომ საქართველომ მისი მიღების პირობები ვერ შეასრულა. ევროკავშირის განცხადებით, საქართველოსთვის გასაცემი დახმარება დამოკიდებული იქნება ძირითადი რეფორმების განხორციელებისას მიღწეულ წინსვლაზე.
24 აგვისტოს, პრემიერ ღარიბაშვილთან შეხვედრის შემდეგ, ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა, შარლ მიშელმა განაცხადა, რომ რეფორმები ახლა ისეა საჭირო, როგორც არასდროს. მისივე თქმით, "მოსალოდნელი მაკროსაფინანსო დახმარების გაცემის ვადა ახლოვდება და დროა, საქართველოს მთავრობამ აჩვენოს, რომ ერთგულია შეთანხმების, განსაკუთრებით რეფორმების ნაწილში".