სუბარის ვარაუდით, ცხედარი ექსპერტიზაზე სწრაფად იმიტომ წაიღეს, რომ წინააღმდეგობა აერიდებინათ
ქართული ოცნების წარმომადგენელი, სოზარ სუბარი, მიიჩნევს, რომ გარდაცვლილი ალექსანდრე ლაშქარავას ექსპერტიზაზე გადასვენება "უხერხული კადრები იყო", მაგრამ ფიქრობს, რომ, შესაძლოა, პოლიციას შეეშინდა, ხალხი არ შეკრებილიყო და გადასვენებაში ხელი არ შეეშალათ, რაც, მისი შეფასებით, სიმართლის დადგენას შეუძლებელს გახდიდა.
"რადგანაც ითქვა, რომ იქ ოჯახი წინააღმდეგი იყო, შეიძლება, მომხდარიყო ისე, რომ ვთქავთ, იქ მისულიყო საზოგადოების რაღაც ნაწილი და ეთქვა, რომ ექპსერტიზას არ ჩავატერებინებთ და ეს ნიშნავს, რომ გავიდოდა ათი წელი და ჩვენ მაინც არ გვეცოდნებოდა, რა არის გარდაცვალების მიზეზი. ოჯახის დამოკიდებულება გასაგებია, ოჯახს არასოდეს არ უნდა, გვამის ექსპერტიზა ჩატარდეს, განსაკუთრებით მაშინ, თუ მათაც გარკვეული ეჭვები აქვთ გარდაცვალების მიზეზთან დაკავშირებით.
მე არ ვიცი, რა მოხდა, მაგრამ საზოგადოებას არასოდეს გვეცოდინებოდა პასუხი და მუდმივად დარჩებოდა კითხვები კვირების და თვეების კი არა, წლების განმავლობაში, თუ რა მოხდა სინამდვილეში. ამიტომ შესაძლოა, პოლიცია იქ უცბად ვითარებაშიც ვერ გაერკვა და ასეთი ფორმით მოხდა ექსპერტიზაზე გადაყვანა, რადგან ექპსრტიზა არის აუცილებელი", — ამბობს სუბარი.
TV პირველის ოპერატორ ალექსანდრე ლაშქარავას ცხედარი ექსპერტიზაზე ოჯახის სურვილის წინააღმდეგ გადაიტანეს. გარდაცვლილის დედა ამბობს, რომ ცხედარს ზედ გადაეფარა, რომ მაგრამ სამართალდამცავებმა ძალით გასწიეს. ტელეკომპანიების გავრცელებულ კადრებში ჩანს, რომ სამართალდამცავებმა ცხედარი ჯერ ლიფტში შეიტანეს, თუმცა შემდეგ კიბეებით, ფეხით ჩამოვიდნენ.