ღარიბაშვილის თქმით, მედიაზე თავდასხმებით ეკლესიის მიერ დაგეგმილი "მშვიდობიანი ლოცვის დემონსტრაცია და მთავრობა" დააზიანეს
პრემიერმინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, ძალადობრივი კონტრაქციის მონაწილეების მიერ მედიაზე თავდასხმებით, დააზიანეს როგორც ეკლესიის მიერ დაგეგმილი "მშვიდობიანი ლოცვის დემონსტრაცია", ასევე მთავრობა. ამის შესახებ მან სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში ევროკომისარ ოლივერ ვარჰეისთან ერთობლივ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
"5 ივლისს, დაახლოებით, 10 საათზე დაიწყო მობილიზება, გამოჩნდნენ ქუჩაში კონტრაქციის წარმომადგენლები, მათ შორის ბევრი ადმიანი იყო. მათ შორის, ზოგი ყველაზე აგრესიულად განწყობილი თავს დაესხა ჟურნალისტებს. ამით დააზიანეს როგორც ეკლესიის მიერ დაგეგმილი მშვიდობიანი ლოცვის დემონსტრაცია, ასევე ჩვენი მთავრობა. ამით ჩვენ ზიანი მოგვადგა, ჩვენს ქვეყანას მიადგა ზიანი", — განაცხადა მან.
მისი თქმით, ამ ყველაფრით, "რა თქმა უნდა, დაზიანდებოდა ქვეყნის იმიჯი, ეკლესიის იმიჯი და საბოლოო ჯამში, რა თქმა უნდა, ევროკავშირის იმიჯიც", თუმცა ღარიბაშვილის განცხადებით, ეს არც ეკლესიის, არც მთავრობის და არც ხალხის ინტერესებში არ შედიოდა.
"ეს პროვოკაციები, რა თქმა უნდა შედიოდა, კიდევ გავიმეორებ, რევანშისტული, რადიკალური ოპოზიციის და მტრულად განწყობილი სახელმწიფოს ინტერესებში. ჩვენ არც ერთი ფაქტი არ დაგვრჩება გამოუძიებელი, ყველა ფაქტს გამოვავლენთ და სათანადო რეაგირებას მოვახდენთ", — განაცხადა მან.
ის "გაუგონარ ფაქტს" უწოდებს ჟურნალისტებზე ძალადობას და აცხადებს, რომ ეს, შეიძლება, იყოს "ჩვენდამი მტრულად განწყობილი ქვეყნის ინტერესებში, ან ზოგიერთი დესტრუქციული ოპოზიციონერების ინტერესებში".
"რა თქმა უნდა, ჩვენ ამ ფაქტებს გამოვიძიებთ. პოლიციამ უკვე დაიწყო ადამიანების დაკავება, ვინც ჩაიდინა ძალადობა. გუშინ პოლიციამ 100 ადამიანი დააკავა ადგილზე და რა თქმა უნდა, ჩვენ ამ ფაქტებს არ დავტოვებთ გამოუძიებელს", — განაცხადა მან.