ნაცვლიშვილი პრაიდზე: ყველას უნდა ჰქონდეს კონსტიტუციით გარანტირებული უფლების პრაქტიკაში გამოყენების შესაძლებლობა
ფოტო: თამთა კახაბერიძე / On.ge
ლელოს ერთ-ერთი წევრის, ანა ნაცვლიშვილის განცხადებით, ყველა ადამიანს, ვისაც სურს, რომ მშვიდობიანი შეკრების უფლებით ისარგებლოს, უნდა ჰქონდეს ამის პრაქტიკაში გამოყენების შესაძლებლობა. ასე აფასებს ის On.ge-სთან საუბრისას პრაიდის კვირეულის ჩატარებას.
"საქართველოს კონსტიტუცია ამბობს, რომ ყველა ადამიანს, ყველას განურჩევლად მათ შორის, სექსუალური ორინეტაციისა, აქვს მშვიდობიანი შეკრების უფლება. ეს უფლება არ გაუქმებულა ეს უფლება არის კონსტიტუციით დაცული და ყველას, ვისაც უნდა ისარგებლოს მშვიდობიანი შეკრების უფლებით, უნდა ჰქონდეს კონსტიტუციით გარანტირებული უფლების პრაქტიკაში გამოყენების შესაძლებლობა. ეს არის სახელმწიფოს ვალდებულება", — აცხადებს ის.
მისივე თქმით, პოზიცია, რომელიც ქართული ოცნების წარმომადგენლებმა პრაიდის კვირეულთან დაკავშირებით დააფიქსირეს, სამარცხვინოა.
"მთავარი პრობლემა ქართული ოცნების მმართველობის, ისევე როგორც წინა ხელისუფლების რა იყო, რომ არ სცემდნენ პატივს კანონს და ამაში იჭყლიტებოდა მოქალაქე და დღეს უმცირესობა გაიჭყლიტება ერთი ნიშნით, ხვალ სხვა ნიშნით გაიჭყლიტება უმცირესობა და ყველა ადამიანი შეიძლება აღმოჩნდეს კონკრეტულ სიტუაციაში უმცირესობაში. ამიტომ შეიძლება ვერ შევთანხმდეთ სხვადასხვა თემაზე, მაგრამ ერთ რამეზე უნდა შევთანხმდეთ: ან გვინდა ვიყოთ სახელმწიფო, სადაც კანონი არის დაცული ან არ გვინდა და თუ არ გვინდა, ეს არის საშიში სიტუაცია და ეს საფრთხე ყველას დაემუქრება", — ამბობს ის.