ოხანაშვილი: გახსენდებათ, უზენაესის მოსამართლეების შერჩევის ასეთი უპრეცედენტოდ გამჭვირვალე, მრავალეტაპიანი მექანიზმი?
ფოტო: საქართვველოს პარლამენტი
ქართული ოცნების დეპუტატი, ანრი ოხანაშვილი სხდომათა დარბაზში სვამს კითხვას, თუ ახსენდებათ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის "ასეთი უპრეცედენტოდ გამჭვირვალე, ღია და მრავალეტაპიანი მექანიზმი".
"გახსენდებათ, თქვენ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის ასეთი უპრეცედენტოდ გამჭვირვალე, ღია, მრავალეტაპიანი მექანიზმი? გახსოვთ, მიხელ სააკაშვილი როგორ წარადგენდა ხოლმე მოსამართლეებს. იყო ხოლმე კონსულტაციები სახალხო დამცველთან? ჰქონდათ სამოქალაქო საზოგადოებასთან კონსულტაცია? გახსენდებათ ოდესმე, ამ ფორმით ჩატარებული გასაუბრება — ჯერ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში, შემდგომ საქართველოს პარლამენტში? თუ იმას გაგვახსენებთ, როგორც შეკითხვებს უსვამდით კანდიდატებს", — აცხადებს ის.
არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადებით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო აგრძელებს მართლმსაჯულებისთვის დამაზიანებელი ნაბიჯების გადადგმას. ორგანიზაციები აღნიშნავენ, რომ მოსამართლეების სიმცირე მნიშვნელოვანი პრობლემაა, თუმცა ახლა კადრების დამატება სასამართლოში არსებული ძლიერი ე.წ. კლანური მმართველობის პირობებში მიმდინარეობს.