23 მაისის მონაცემებით, საქართველოში კორონავირუსის 733 ახალი შემთხვევა დადასტურდა, გამოჯანმრთელდა 1 530, ხოლო გარდაიცვალა — 20 ადამიანი.
ბოლო 24 საათში ქვეყნის მასშტაბით ჩატარდა 16 972 კვლევა ტესტით, მათ შორის ანტიგენის სწრაფი ტესტით — 7 425, PCR-ით — 9 547.
Stopcov.ge-ზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, დადებითობის დღიური მაჩვენებელი არის 4,32%, ბოლო 14 დღის განმავლობაში — 4,04%, ხოლო 7 დღის — 4,21%.
დღეს ქვეყანაში გამოვლენილი ინფიცირების 733 ახალი შემთხვევიდან:
- თბილისში გამოვლენილია 425 შემთხვევა;
- აჭარა — 62;
- იმერეთი — 54;
- ქვემო ქართლი — 35;
- შიდა ქართლი — 18;
- გურია — 8;
- სამეგრელო - ზემო სვანეთი — 70;
- კახეთი — 27;
- მცხეთა-მთიანეთი — 17;
- სამცხე-ჯავახეთი — 13;
- რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი — 4.
ამ ეტაპზე ინფიცირების მიმდინარე აქტიური შემთხვევა არის 14 326, საიდანაც: 4 152 ადამიანი მკურნალობს საავადმყოფოში, მათ შორის, თბილისის საავადმყოფოებში — 2 258, აჭარაში — 476, იმერეთში — 526. ამ ეტაპზე მძიმე პაციენტია 880 პირი, მათ შორის, თბილისში — 418, აჭარაში — 104, იმერეთში — 155.
ხელოვნური სუნთქვის აპარატზე იმყოფება 228 პირი, მათგან თბილისში — 150, აჭარაში — 12, იმერეთში — 14. 669 ადამიანი მოთავსებულია კლინიკურ-სასტუმროებში, მათ შორის 356 — თბილისში, 271 — აჭარაში. 9 505 პირი ვირუსის მკურნალობის კურსს გადის საცხოვრებელ ბინაზე.
საკარანტინე სივრცეებში მოთავსებულია 84 ადამიანი, მათ შორის, თბილისში — 50, ხოლო აჭარაში — 33.
სულ 6 ოქტომბრიდან — 22 მაისის პერიოდში, სახელმწიფო საზღვრიდან საკარანტინე სივრცეებში გადაყვანილია — 24 748 პირი.
ამ ეტაპისთვის თვითიზოლაციაში იმყოფება 26 942 ადამიანი, მათ შორის თბილისში — 18 652 პირი, აჭარაში — 1 792, იმერეთში — 1 644.