როგორც პასუხისმგებლიანი ოპოზიციური პარტიას, მიგვაჩნია, რომ ხელი უნდა მოვაწეროთ დოკუმენტს — ვაშაძე
სტრატეგია აღმაშენებლის ლიდერის, გიორგი ვაშაძის განცხადებით, მათ, როგორც "პასუხსიმგებლიან ოპოზიციურ პარტიას", მიაჩნიათ, რომ საერთო ბრძოლით შექმნილი "შესაძლებლობის ფანჯარა" უნდა გამოიყენონ და ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, შარლ მიშელის მიერ შემოთავაზებულ დოკუმენტს ხელი მოაწერონ.
ვაშაძის თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ არსებულ დოკუმენტში არის ხარვეზები, შესაძლებელია, რომ ის "დიდი შემობრუნების, დიდი ცვლილებების" გარდამტეხ წერტილად აქციონ.
"ჩვენ ამ ბრძოლაში გვაქვს ორი მთავარი ფაქტორის მხარდაჭერა — ეს არის ჩვენი მოქალაქეები და მათი ურყევი ნება, იცხოვრონ თავისუფალ და ძლიერ სახელმწიფოში; ჩვენი დასავლელი პარტნიორების მხარდაჭერა, რომ საქართველო იყოს ძლიერი, თავისუფალი და დემოკრატიული სახელმწიფო.
შეთანხმება თავისი ბუნებიდან გამომდინარე გულისხმობს კომპრომისებს და სწორედ ამიტომ წარმოდგენილი ხუთ პუნქტიანი დოკუმენტი სულაც არ არის იდეალური. მას გააჩნია ხარვეზები, მაგრამ ერთობლიობაში შეთანხმება ქმნის პირობებს ქართული ოცნების სწრაფად და ჩვენი ქვეყნისთვის ნაკლები ზიანით ჩამოშორებისთვის", — ამბობს ის.
მისი განცხადებით, აღნიშნული შეთანხმება გამარჯვება არ არის, მაგრამ ის არსებულ ვითარებაში "გამარჯვებისთვის" ხელსაყრელ პირობებს ქმნის.
გირჩმა დოკუმენტს ხელი უკვე მოაწერა და პარლამენტშიც მივიდა. ნაციონალურ მოძრაობაში კი აცხადებენ, რომ ამ სახით დოკუმენტს ხელს არ მოაწერენ.
ქართულმა ოცნებამ შარლ მიშელის ეგიდით 30 მარტის შეთანხმებას 16 აპრილს მოაწერა ხელი.
პარლამენტის თავმჯდომარის, არჩილ თალაკვაძის თქმით, დოკუმენტს ზუსტად შემოთავაზებული სახით აწერენ ხელს და შესაბამისად, პარლამენტი იმსჯელებს და მხარს დაუჭერს ივნისის მოვლენების ამნისტიასაც. ამასთან, თალაკვაძემ აღნიშნა, რომ ქართული ოცნება მზად არის, 40%-იანი მხარდაჭერის პრინციპი გამოიყენოს, რაც იმას ნიშნავს, რომ, თუ მმართველი პარტია თვითმმართველობის არჩევნებში 40%-ს ვერ მიიღებს, ისინი ოპოზიციის მოთხოვნებს რიგგარეშე არჩევნებთან დაკავშირებით განიხილავენ.