დანიელსონი რომ ვიყო, საქართველოში არ დავბრუნდებოდი, სანამ იმედი არ მომეცემოდა — ევროპარლამენტარი
ევროპარლამენტარი პეტრას აუშტრიავიჩიუსი მოწუდეობს ქართველ პოლიტიკოსებს, "დასერიოზულდნენ" და შეთანხმებისთვის მზაობა გამოთქვან. ამის შესახებ მან TV პირველის ეთერში ისაუბრა. ის ერთ-ერთია იმ ევროპარლამენტარებს შორის, რომელმაც საქართველოსთვის დახმარების შეჩერების მოთხოვნის შესახებ განცხადება გაავრცელა.
რაც შეეხება ქვეყანაში ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, წარმომადგენლის კრისტიან დანიელსონის დაბრუნებას, აუშტრიავიჩიუსი ამბობს, რომ ორი მცდელობა უკვე იყო და შედეგი არ დადგა.
"ევროკავშირი უკვე სადაცაა რწმენას დაკარგავს. მე რომ დანიელსონი ვიყო, არ დავბრუნდებოდი საქართველოში, სანამ არ ვნახავდი ორივე მხარისგან დამოწმებულ წერილს მათი შეთანხმების შესახებ, არ დავბრუნდებოდი, სანამ არ მომეცემოდა იმედი. ეს იქნებოდა უბრალოდ, ძალიან ბავშვური საქციელი ჩვენგან", — აღნიშნავს ევროპარლამენტარი.
პოლიტიკური პარტიებისგან კომპრომისზე უარის თქმის შემდეგ, 1-ლ აპრილს ეროპარლამენტარებმა განცხადება გამოაქვეყნეს, სადაც საქართველოსთვის მაკროსაფინანსო დახმარების შეჩერებას მოითხოვენ. ისინი ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, შარლ მიშელის პირადი წარმომადგენლის, კრისტიან დანიელსონის მედიაციით გამართული მოლაპარაკებების წარუმატებლად დასრულებაზე მწუხარებას გამოთქვამენ და ამ შედეგში პასუხისმგებლობას როგორც მმართველ, ისე ოპოზიციურ პარტიებსაც აკისრებენ.
ქართული ოცნებისა და ოპოზიციის მორიგი მედიაცია კვლავ უშედეგოდ დასრულდა მათ ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის შარლ მიშელის წარმომადგენლის, კრისტიან დანიელსონის მიერ შეთავაზებულ დოკუმენტს ხელი არ მოაწერეს. შეხვედრის შემდეგ მხარეებმა ისაუბრეს, რომ იყო საკითხები, რაზეც თანხმდებოდნენ, მაგრამ ნაწილზე — ვერა. მაგალითად, ლელოს ლიდერმა, ბადრი ჯაფარიძემ განაცხადა, რომ ნაციონალური მოძრაობის ლიდერ ნიკა მელიასთან დაკავშირებით შემოთავაზებული იქნა გადაწყვეტილება, რომელიც სრულად პასუხობდა პრობლემის გადაჭრას, თუმცა ეს არ განმეორდა გიორგი რურუას შემთხვევაში.