"ეს ჩანაწერები არის ფაბრიკაცია" — ღარიბაშვილმა დუმილი მეექვსე დღეს დაარღვია
პრემიერმინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, TV პირველის მიერ გავრცელებული აუდიოჩანაწერები ფაბრიკაციაა.
"პირველ რიგში, მე მინდა გითხრათ, რომ რა თქმა უნდა, ჩემი როგორც აღმასრულებელი ხელისუფლების მეთაურის მთავარი საზრუნავი, მთავარი საქმე არის ის, რომ ვიფიქრო ჩვენი ქვეყნის, ხალხის წინაშე არსებული გამოწვევების მოგვარებაზე. რა თქმა უნდა, ეს არის ჩემი პირდაპირი პასუხისმგებლობა და მოვალეობა. მეორე — მინდა გითხრათ, რომ არ მსურს აღნიშნული მდარე ხარისხის ბინძურ პროვოკაციებზე მიწევდეს ყოველთვის თავის მართლება და განმარტებების გაკეთება, მაგრამ ვინაიდან საზოგადოებაში გაჩნდა შეკითხვები, მხოლოდ მოსახლეობისთვის მე მინდა გავაკეთო შემდეგი განმარტება — ეს ჩანაწერები არის ფაბრიკაცია, 11 წლის წინანდელი ჩანაწერებიც. პირველი ის, რომ კიდევ ერთხელ დადასტურდა, რომ მაშინ ჩვენ ტოტალური მოსმენების მსხვერპლი და ყველას უსმენდნენ, კარგად მოგვეხსენება. მეორე ის, რომ თვითონ ჩანაწერი შედგება უამრავი საუბრებისგან, ეს არის ფაბრიკაცია ჩვეულებრივი", — განაცხადა პრემიერმინისტრმა.
ღარიბაშვილის თქმით, აუდიოჩანაწერებში ნახსენები კომუნიკაცია მინისტრებთან განპირობებული იყო მისი საქმიანობით ფონდ ქართუში.
"საუბარი იყო, მაგალითად იმაზე, თუ რატომ ახსენებდა ბერა ივანიშვილი ჩემთან საუბარში, რომ მინისტრები დამირეკავდნენ, მე მინდა განმარტება გავაკეთო მოსახლეობისთვის, ერთ-ერთი მთავარი კითხვა ეს იყო, მგონი — მოგეხსენებათ, რომ მე 8 წლის განმავლობაში ვხელმძღვანელობდი ბიძინა ივანიშვილის ფონდს, ჩვენ ვმართავდით არაერთ საქველმოქმედო პროექტს საქართველოში, ჩვენ 200-300 მილიონის პროექტები გვქონდა წლის განმავლობაში, მოგეხსენებათ 3 მილიარდი დოლარი აქვს დახარჯული ბატონ ბიძინას ამ ფონდის მეშვეობით ჩვენი ქვეყნისთვის და ბუნებრივია, მაშინ მე მიწევდა ურთიერთობა, პირდაპირი კომუნიკაცია მთავრობის უწყებებთან, მინისტრებთან მათ შორის. მე მქონდა არაერთი შეხვედრა აწ გარდაცვლილ კულტურის მინისტრთან, ბატონ რურუასთან, ბატონ კვიტაშვილთან, რომელიც ჯანდაცვის მინისტრი იყო, თბილისის მერთან, ეკონომიკის მინისტრთან, პრეზიდენტის მეუღლესთან, ქალბატონ სანდრასთან გვქონდა არაერთ პროექტზე მოლაპარაკებები და მათი თხოვნების მოსმენები გვიწევდა. პრეზიდენტი დედა, გიული ალასანია ხშირი სტუმარი იყო ჩემი, როცა მე ვიყავი ფონდის პრეზიდენტი. აქედან გამომდინარე პასუხი მარტივია — პირდაპირი კომუნიკაცია მქონდა მინისტრთა კაბინეტის წევრებთან. აქ არავითარი ლოგიკა არ არსებობს იმისა, თუ რატომ უნდა ყოფილიყო სხვანაირად აღქმული ეს საკითხი", — თქვა მან.