ბოიკოტი შედგება, როცა დეპუტატები პარლამენტიდან გამოსვლას ინდივიდუალურად მოითხოვენ — უგულავა
ფოტო: დარინა ქამადაძე / On.ge
ევროპული საქართველოს ერთ-ერთი ლიდერის, გიგი უგულავამ განაცხადა, რომ ოპოზიციის ბოიკოტი სრულფასოვნად შედგება მაშინ, რომ ფორმალურად გასული დეპუტატები უკვე ინდიდვიდუალურად მიმართავენ პარლამენტიდან გამოსვლის შესახებ.
"ბოიკოტი არ არის შატალო, ბოიკოტი შედგება სრულფასოვნად, როდესაც დღეს ცესკოში საარჩევნო სიას ჩავხსნით და უკვე ყველაზე ადრე, 17 დეკემბერს, ფორმალურად გასული დეპუტატები მიმართავენ ინდივიდუალურად პარლამენტიდან გამოსვლის შესახებ თხოვნით. აი, მას შემდეგ, რაც ეს დასრულდება, მერე გაფორმდება საბოლოოდ ბოიკოტი. შევედი, არ დავტოვე და უბრალოდ, არ ვიარე, ეს არის, დაახლოებით, სკოლაში რომ შატალოზე მივდიოდით და მერე ისევ სკოლაში ვბრუნდებოდით", — განაცხადა გიგი უგულავამ.
მე-10 მოწვევის პარლამენტის პირველი სხდომის პარალელურად ბარიერგადალახული ოპოზიციური პარტიები მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლის ბაღში შეკრებილი არიან, საპარალამენტო მანდატებზე უარს ამბობენ და ამის შესახებ განცხადებას ხელს საჯაროდ აწერენ.
ოპოზიციური პარტიებიდან ადგილზე არ არის ალეკო ელისაშვილი, რომელმაც განაცხადა, რომ არც პარლამენტში შედის და არც განცხადებას აწერს ხელს.
როგორც ნინო ბურჯანაძემ განაცხადა, მემორანდუმი არის სამი ნაწილისგან შემდგარი და შემდეგი შინაარსის:
"პირველი არის ხელმოწერილი დოკუმენტი იმ დეპუტატების მიერ, რომლებიც დე-ფაქტო შესული არიან პარლამენტში, ანუ მათ მოაწერეს ხელი, რომ ისინი უარს აცხადებენ დეპუტატის მანდატზე, მეორე ეს გახლავთ, ასევე დე-ფაქტო პარლამენტში შესული პარტიების ხელმძღვანელი პირების ხელმოწერა სიების ჩახსნასთან დაკავშირებით, მესამე არის სრულიად ოპოზიციური სპექტრის, როგორც ფორმალურად ბარიერგადალახული, ასევე, ფორმალურად ბარიერგადაულახავი პარტიების ხელმოწერები იმასთან დაკავშირებით, რომ ერთმანეთს მხარს ვუჭერთ, სოლიდარობას ვუცხადებთ და ვითხოვთ ვადამდელ საპარლამენტო არჩევნებს".