დღეს, როცა აშშ-ის მოსახლეობა ელოდება, თუ როდის მიულოცავს რესპუბლიკელი დონალდ ტრამპი გამარჯვებას დემოკრატ ჯო ბაიდენს — რაც ძალაუფლების გადაცემის პროცესის დაწყებად ჩაითვლება — ეს წერილები განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს.
წერილი 1: ბარაკ ობამა დონალდ ტრამპს, 2017 წელი
ძვირფასო ბატონო პრეზიდენტო —
გილოცავთ ღირსშესანიშნავ გამარჯვებას. მილიონობით ადამიანმა განდოთ თავიანთი იმედები და ყველა ჩვენგანი, მიუხედავად პარტიული კუთვნილებისა, იმედოვნებს, რომ თქვენი მმართველობის პერიოდში გაიზრდება კეთილდღეობა და უსაფრთხოება.
ეს უნიკალური სამსახურია, რომელსაც წარმატების მისაღწევად გაწერილი გეგმა არ აქვს. ამიტომაც არ ვიცი, გამოგადგებათ თუ არა ჩემი რომელიმე რჩევა. მიუხედავად ამისა, ნება მომეცით, შემოგთავაზოთ რამდენიმე მოსაზრება, რომელიც ჩემი მმართველობის 8 წელიწადის გათვალისწინებით დამიგროვდა.
პირველი, ჩვენ, ორივენი, ბედისწერამ, მართალია, სხვადასხვა გზით, მაგრამ გულუხვად დაგვაჯილდოვა. ცოტა თუ იქნება ასეთი იღბლიანი. ჩვენი პასუხისმგებლობა კი ისაა, რომ იმ ყოველი ბავშვისთვის თუ ოჯახისთვის შევქმნათ წარმატებისკენ მიმავალი მეტი გზა, რომლებიც თავდაუზოგავი შრომისთვის არიან მზად.
მეორე, ამერიკის შეერთებული შტატების მსოფლიო ლიდერობის როლი მართლაც უმნიშვნელოვანესია. ჩვენი ვალია, შევინარჩუნოთ ცივი ომის შემდგომი საერთაშორისო წესრიგი, რომელსაც ჩვენი კეთილდღეობა და უსაფრთხოებაც ეფუძნება.
მესამე, ჩვენი თანამდებობა დროებითია. ეს ჩვენ გვაქცევს მცველებად იმ დემოკრატიული ტრადიციებისა და ინსტიტუტებისა — იქნება ეს კანონის უზენაესობა, ძალაუფლების გადანაწილება, თანასწორობა თუ სამოქალაქო უფლებები — რისთვისაც ჩვენი წინაპრები იბრძოდნენ და სისხლს ღვრიდნენ. მიუხედავად ყოველდღიური პოლიტიკის შიგნით მიმდინარე დაპირისპირებებისა, ჩვენი ვალია, დავტოვოთ ეს დემოკრატიული ინსტრუმენტები სულ მცირე ისეთივე ძლიერი, როგორიც ჩვენ ჩავიბარეთ.
დაბოლოს, მოვლენათა და პასუხისმგებლობათა ამ მორევში გამოუყავით დრო მეგობრებსა და ოჯახს. ისინი რთული პერიოდების გადალახვაში დაგეხმარებიან.
მიშელი და მე თქვენ და მელანიას გისურვებთ ყოველივე საუკეთესოს ამ დიდ თავგადასავალში. გახსოვდეთ, ჩვენ მზად ვართ, საჭიროების შემთხვევაში დაგეხმაროთ ყველაფრით, რითიც შეგვიძლია.