აქციის შეზღუდვა ნიშნავს, რომ ივანიშვილის დეკრეტი კონსტიტუციაზე მაღლა დგას — კაპანაძე
ევროპული საქართველოს ერთ-ერთი ლიდერის, სერგი კაპანაძის განცხადებით, თუ დღეს, 9 ნოემბერს დაგეგმილ აქციაზე შეზღუდვები გავრცელა, გამოდის, რომ ივანიშვილის დეკრეტი კონსტიტუციაზე მაღლა დგას.
" ... შეზღუდვა, რომელსაც არ დაარქვეს კომენდანტის საათი, ეს არის რეალურად პოლიტიკური მიზნით შემოღებული შეზღუდვა და ვერაფრით ვერ იქნება უფრო მაღალი, ვიდრე კონსტიტუციით გარანტირებული თავისაუფალი შეკრების უფლება. ამიტომ, ეს შეზღუდვა არ ვრცელდება იმ ადამიანებზე, რომლებიც არიან მშვიდობიანი მანიფესტანტები და გამოხატავენ თავიანთ პოლიტიკურ მიზნებს.
თუ ამას გაავრცელებს, ეს ნიშნავს ივანიშვილისგან იმის თქმას, რომ მისი დეკრეტი დგას უფრო მაღლა, ვიდრე კონსტიტუცია, რაც არის აბსოლიტური სიგიჟე", — განაცხადა კაპანაძემ.
კაპანაძე ამბობს, რომ 8 ნოემერს გაჟღერებულ მოთხოვნებს ემატება გუშინ დაკავებული ადამიანების გათავისულფება.
"ჩვენი მოთხოვნები რჩება უცვლელი, ეს არის ხელახახლი არჩევნების ჩატარება, ცესკოს თავჯდომარის გადაყენება, ახალი ადმინისტრაციის დაკომპლექტება და ახალი წესების მიღება. მესამე, პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული ადამიანები განთავისაუფლებას, უკვე დაემატა გუშინ დაპატიმრებული ადამიანებიც, რომლებიც, ასევე უკანონოდ არიან დაპატიმრებული", — ამბობს სერგი კაპანაძე.