პატრიოტთა ალიანსის ნაჩუქარი ხატი ილორის ტაძრიდან ენგურის ხიდზე მიიტანეს
ორგანიზაცია არუაასა და აფხაზეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლებმა ილორის ტაძრიდან პატრიოტთა ალიანსის ნაჩუქარი ხატი გამოიტანეს და ენგურსი ხიდზე ე.წ. გამშვებ პუნქტთან მიიტანეს. როგორც აფსნიფაბლიკი წერს, ხატი ე.წ. მესაზღვრეებს გადასცეს.
რაც შეეხება მის ტრანსპორტირებას, როგორც ისინი აცხადებენ, ეს საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე უნდა გადაწყვიტონ.
პატრიოტთა ალიანსის ლიდერების სოხუმში ყოფნის შესახებ ინფორმაცია მთავარმა არხმა, 20 აგვისტოს გაავრცელა.
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის წარმომადგენელმა, ლაშა საყანიამ თავიდან უარყო, შემდეგ კი დაადასტურა, რომ ოკუპირებულ რეგიონში პატრიოტთა ალიანსის ლიდერებს შეხვდა. შეხვედრის გამო შექმნილი აჟიოტაჟის გამო ის მოგვიანებით თანამდებობიდან გადადგა. მისი თქმით, აგვისტოს დასაწყისში მეგობრები დაუკავშირდნენ რუსეთის ფედერაციიდან, რომლებმაც სთხოვეს დახმარებოდა დავით თარხან-მოურავს, რომელსაც სურდა, ილორის ეკლესიისთვის ღვთისმშობლის ხატი გადაეცა. საყანიას თქმით, ამ თხოვნას "ჰუმანიტარული მიზნებით" დათანხმდა.
საყანიას განცხადების შემდეგ, შეხვედრა პატრიოტთა ალიანსის ლიდერმა, ირმა ინაშვილმაც დაადასტურა, რომელიც მანამდე ამ საკითხზე კომენტარს არ აკეთებდა. ინაშვილმა ოკუპირებულ აფხაზეთში ვიზიტისას გადაღებული ფოტოებიც გამოაქვეყნა. მისი თქმით, ფოტოები 18 აგვისტოს აფხაზეთში, ილორის ტაძარშია გადაღებული, სადაც მან და პარტიის წევრმა, გიორგი ლომიამ ტაძარს ღვთისმშობლის ხატი შესწირა.