გვამური მოვლენების გამო, ზედაპირული დაზიანებების აღმოჩენა შეუძლებელი იყო — ჯიშკარიანი ბაჩალიაშვილის საქმეზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / PrimeTime
თამარ ბაჩალიაშვილის საქმეზე მომუშავე დამოუკიდებელი ექსპერტებისა და გარდაცვლილის ოჯახის წევრების ადვოკატის განცხადებით, ცხედარზე ზედაპირული ტრავმული დაზიანებების აღმოჩენა შეუძლებელი იყო, რადგან გვამური მოვლენები იყო შორს წასული. მათივე თქმით, ცხედარს არ აღენიშნებოდა ღია ტრავმული დაზიანებები ან ცეცხლსასროლი ჭრილობები.
"სხეულის ზედაპირული დაზიანებების, სისხლნაჟღენთების ან სხვა რაიმე სახის, ტრავმული დაზიანებების აღმოჩენა შეუძლებელი იყო, მკვეთრად გამოხატული და შორს წასული გვიანი გვამური მოვლენების გამო", — განაცხადა ემპათიას ხელმძღვანელმა, მარიამ ჯიშკარიანმა.
მისი თქმით, სიკვდილის უშუალო მიზეზის დასადგენად ტარდება ჰისტოლოგიური და ტოქსიკური ექსპერტიზა. მისივე თქმით, წინასწარი მონაცემებით, ბაჩალიაშვილის სიკვდილის ხანგრძლივობა პოვნამდე, ანუ 22 ივლისამდე საშუალოდ 3-5 დღეა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ, რომ პირველადი დათვალიერებით გარდაცვლილი თამარ ბაჩალიაშვილის სხეულზე ძალადობის კვალი არ აღინიშნება. მათივე თქმით, ბაჩალიაშვილმა 17 ივლისს შეიძინა მედიკამენტები და გამოძიება ცდილობს დაადგინოს არის თუ არა ეს იგივე წამლები, რაც მის ჩანთაში იპოვეს. ჩანთა ბაჩალიაშვილს მანქანაში ჰქონდა, რომელშიც გარდაცვლილი იპოვეს.
23 წლის თამარ ბაჩალიაშვილი 18 ივლისს დაიკარგა. ოჯახის წევრების განცხადებით, ის საკუთარი მანქანით ქვემო ფონიჭალიდან გავიდა და აღარ დაბრუნებულა. დაკარგულის ავტომობილი ჯერ მარნეულში, ბოლოს კი თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ ხაიშში დააფიქსირეს. საქმეზე გამოძიება თავისუფლების უკანონო აღკვეთის მუხლით მიმდინარეობდა. დაკარგვიდან 5 დღის შემდეგ, ბაჩალიაშვილი საკუთარ მანქანაში გარდაცვლილი იპოვეს. მანქანა თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში, მაგისტრალიდან 100-200-მდე მეტრის დაშორებით, ბუჩქნარში იყო გაჩერებული. ოჯახის ადვოკატის, მიხეილ რამიშვილის თქმით, ცხედარი უკანა სავარძელზე იყო და ქალი რამდენიმე დღის გარდაცვლილია.
ოჯახი გამოძიებას უნდობლობას უცხადებს და საქმეში დამოუკიდებელი ექსპერტი ჩაერთო. მათთვის გაურკვეველია, როგორ ვერ იპოვეს მანქანა 4 დღის განმავლობაში. შსს-ს განმარტებით, მანქანის მოძრაობის მარშრუტი და შემთხვევის ადგილს არ ემთხვევა, რის გამოც მანქანა მალე ვერ მოიძებნა.
უწყებაში ამბობენ, რომ პირველადი დათვალიერებით, ბაჩალიაშვილის სხეულზე ძალადობის კვალი არაა. დამოუკიდებელი ექსპერტების თქმით, კი ცხედარზე ზედაპირული ტრავმული დაზიანებების აღმოჩენა შეუძლებელი იყო, რადგან გვამური მოვლენები შორსაა წასული.
გარდაცვლილის მანქანაში ამოღებულია სხვადასხვა მედიკამენტი. ადვოკატის თქმით, ისინი ფსიქოტროპული არ არის. შსს-ში აცხადებენ, რომ ბაჩალიაშვილმა 17 ივლისს შეიძინა წამლები და ცდილობენ დაადგინონ მანქანაში იგივე წამლებია თუ არა. გარდა ამისა, მანქანაში იპოვეს ჩანაწერი ანაბრის გამოყენების შესახებ. შსს-ში ამბობენ, რომ ბანკიდან ინფორმაცია ამოიღეს და ამოწმებენ.