საქართველოს მთავრობას დღემდე არაფერი უთქვამს ხანგოშვილის მკვლელობაზე, რაც გამაოგნებელია — კანდელაკი
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / ევროპული საქართველო
ევროპული საქართველოს დეპუტატი გიორგი კანდელაკის თქმით, როცა გერმანიის მთავრობა მოკლული საქართველოს მოქალაქის, ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობას ასე ეხმაურება, საქართველოს მთავრობამ რამე მაინც უნდა გააკეთოს. ამ თემაზე მან კომენტარი TV პირველთან გააკეთა.
"აღსანიშნავია, რომ ეს განცხადება გერმანიის ფედერალურმა პროკურატურამ გააკეთა ხანგრძლივი გამოძიების შედეგად, ის, რომ საქართველოს ხელისუფლებას დღემდე არაფერი არ უთქვამს ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობაზე, არის გამაოგნებელი. როცა გერმანიის მთავრობა ასე მწვავედ რეაგირებს საქართველოს მოქალაქის მკვლელობაზე, საქართველოს მთავრობამ რაღაც ხომ მაინც უნდა გააკეთოს, არა?!" — თქვა გიორგი კანდელაკმა.
გერმანიის ელჩმა, ჰუბერტ კნირშიმა დღეს, 18 ივნისს თქვა, რომ გერმანიის პროკურატურის სიტყვები საქართველოს მთავრობის პრორუსულობასთან დაკავშირებით ეკუთვნოდა გარდაცვლილ ზელიმხან ხანგოშვილს და არა თვითონ პროკურატურას. როგორც ელჩი ამბობს, პროკურატურამ გამოიყენა ისეთი ფორმულირება, რომელიც ოპტიმალური არ იყო და შესაძლოა უკეთესიც ყოფილიყო.
"პროკურატურა ამ სიტყვების გამოყენებისას ცდილობდა მოკლულის ციტირებას. როცა განმარტავდა, რატომ იყო გერმანიაში და მან განაცხადა, რომ ის ეწინააღმდეგებოდა ე.წ. საქართველოს პრორუსულ ხელისუფლებას. მაგრამ ეს იყო გარდაცვლილის სიტყვები და არა გერმანიის პროკურატურის სიტყვები. ვწუხვარ, რომ შთაბეჭდილება შეიქმნა, თითქოს ჩვენს პროკურატურას სურდა, დაეხასიათებინა საქართველოს მთავრობის პოლიტიკური ორიენტაცია, ეს არ ყოფილა მათი განზრახვა", — განაცხადა გერმანიის ელჩმა ჰუბერტ კნირშმა.
გერმანიის ფედერალურმა პროკურატურამ საქართველოს მოქალაქის, ზელიმხან ხანგოშვილის, იგივე თორნიკე ქავთარაშვილის მკვლელობაში ბრალდებულს ბრალი წარუდგინა. რადიო თავისუფლების რუსული სამსახურის ინფორმაციით, პროკურატურის ტექსტში აღნიშნულია, რომ ბრალდებულმა დანაშაული რუსეთის ხელისუფლების დაკვეთით შეასრულა. ამასთან, გერმანიის პროკურატურა საქართველოს მთავრობას პრორუსულს უწოდებს.
როგორც პროკურატურაში ამბობენ, რუსეთის ხელისუფლებად დაქვემდებარებულმა უწყებებმა ხანგოშვილის ლიკვიდაციის დავალება გასცეს. ტექსტში ასევე აღნიშნულია, რომ ხანგოშვილი ფედერალური არმიის წინააღმდეგ ჩეჩენი სეპარატისტების მხარეს იბრძოდა, ხოლო 2008 წელს სამხრეთ ოსეთში რუსეთთან საომრად დაჯგუფება შეკრიბა.