ლუგარში საერთაშორისო მისიამ არათუ ყველა ოთახი, არამედ ყველა მაცივარი გამოაღო და ნახა — იმნაძე
ფოტო: დაავადებათა კონტროლის ცენტრი
დაავადებათა კონტროლის ცენტრის სამეცნიერო ხელმძღვანელი, პაატა იმნაძე ლუგარში რუსი ექსპეტების დაშვების მოთხოვნას ეხმაურება და ამბობს, რომ მათ ლუგარის დათვალიერება შეუძლიათ საერთაშორისო მისიის ფარგლებში დადგენილი წესებით შეუძლიათ.
იმნაძის თქმით, თავის დროზე, როცა გაეროს კონვენციის ფარგლებში ლუგარში საერთაშორისო მისია იმყოფებოდა, მათ ყველაფერი შეამოწმეს, თუმცა, რუსეთის წარმომადგენლებმა მაშინაც უარი თქვეს ამ მისიაში მონაწილეობაზე.
"რომ ამბობენ, ყველა შენობაში შესვლა შეძლებენ და გეგონება წვდომა ექნებათ ყველა დოკუმენტაციაზე... კი მაგრამ, ეს პირობა იყო ზუსტად როდესაც აქ ჩამოვიდა გაეროს ბიოლოგიური იარაღის აკრძალვის კონვენციის ეგიდით 20 ექსპერტი და 5 დიპლომატი. ამათ ჰქონდათ შესვლის უფლება და ეს მაშინდელი ფოტოები დევს კიდევაც. ყველა ოთახში იყვნენ, ყველგან შევიდნენ. აქედან 4 ექსპერტი, რომელსაც თავის ქვეყანაში ჰქონდა მესამე დონის ლაბორატორიაში დაშვების უფლება, შევიდნენ ჩვენს მესამე დონის ლაბორატორიაში. არათუ ყველა ოთახში, არამედ ყველა მაცივარი გამოაღეს, ყველა დოკუმენტაცია, რაც კი იყო ნახეს, ყველა კომპიუტერი ნახეს. უარი თქვეს იმ მისიაში მონაწილეობაზე. ახლაც, როცა იქნება აქ საერთაშორისო მისია, შეუძლიათ მიიღონ მონაწილეობა ასეთ საერთაშორისო მისიის ფარგლებში. წესი ასეთია და ამ წესებით მათაც შეუძლით მიიღონ მონაწილეობა", — განაცხადა იმნაძემ.საერ