როგორ განაწილდება 30 მაჟორიტარი საქართველოში — ფორმულა
საარჩევნო რეფორმის დამტკიცების შემთხვევაში, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის 30 მაჟორიტარული ოლქიდან 12 დასავლეთ, 18 კი აღმოსავლეთ საქართველოში გადანაწილდება. ეს სქემა ტელეკომპანია ფორმულამ ექსკლუზიურად მოიპოვა.
ტელეკომპანიასთან საუბარში ქართული ოცნების დეპუტატი, ირაკლი კობახიძე ადასტურებს, რომ ეს რუკა ემთხვევა იმას, რაზეც იმუშავეს. მისივე თქმით, მთავარი კრიტერიუმი მოსახლეობის რაოდენობა და რეგიონების საზღვრები იყო. მამუკა მდინარაძის განცხადებით კი, რუკა სამუშაო ვერსიაა. იგი არც იმას გამორიცხავს, რომ ამან საბოლოო სახე მიიღოს და არც იმას, რომ შეიცვალოს.
ამავე ტელეკომპანიის ცნობით, ოლქები შემდეგნაირად განაწილდება:
- რაჭა-ლეჩხუმი-სვანეთი: ერთი მაჟორიტარული ოლქი;
- სამეგრელოში: ხობს, ფოთსა და სენაკს — ერთი დეპუტატი; აბაშას მარტვილს, ჩხოროწყუსა და წალენჯიხას ერთი დეპუტატი; ზუგდიდსაც — ერთი დეპუტატი;
- იმერეთში: ვანს, სამტრედიას, ხონსა და წყალტუბოს საერთო მაჟორიტარი ეყოლებათ; ერთი ოლქი იქნება: ბაღდათი, ზესტაფონი, თერჯოლა და ტყიბული. ერთ ოლქად გაერთიანდება ხარაგაული, ჭიათურა და საჩხერეც. ცალკე მაჟორიტარი ეყოლება ქუთაისს;
- გურია: ერთი მაჟორიტარი;
- აჭარა: ქედა, შუახევი, ხულო და ხელვაჩაურის ნაწილი — ერთი ოლქი; ხელვაჩაურის მეორე ნაწილს ქობულეთთან ერთად ცალკე მაჟორიტარი ეყოლება. მესამე საარჩევნო ოლქი იქნება ბათუმი;
- შიდა ქართლი: ორი საარჩევნო ოლქი;
- ქვემო ქართლი: სამი მაჟორიტარი დეპუტატი;
- სამცხე-ჯავახეთი: ორი ოლქი;
- მცხეთა-მთიანეთი: ყაზბეგს, დუშეთს, მცხეთას და თიანეთს ერთი მაჟორიტარი დეპუტატი ეყოლება;
- კახეთი: საგარეჟოს, გურჯაანს, სიღნაღს და დედოფლისწყაროს ერთი დეპუტატი, მეორე კი ახმეტას, თელავს, ყვარელს და ლაგოდეხს ეყოლება;
- თბილისი: მაჟორიტარი დეპუტატების რაოდენობა 22-დან 8-მდე შემცირდება.
ჯერჯერობით, ოპოზიციასა და მთავრობას შორის მიღწეული საარჩევნო შეთანხმება ისევ განხილვის საგანია. ოპოზიციაში აცხადებდნენ, რომ შეთანხმებიდან ორი თვის შემდეგ მმართველი გუნდი პირობებს არ ასრულებს, რადგან პოლიტიკოსები ისევ პატიმრობაში არიან. მათი გათავისუფლების გარეშე ისინი უარს აცხადებდნენ, საკონსტიტუციო ცვლილებებისთვის მხარი დაეჭირათ.
ოპოზიციის საპასუხოდ, პარლამენტის თავმჯდომარე აცხადებდა, რომ მმართველ გუნდს პატიმრების გათავისუფლების პირობა არავითარი ფორმით, არავის წინაშე არ დაუდია. თალაკვაძის მტკიცებით, ამას მკაფიოდ ადასტურებს ყველა ფაქტი და დოკუმენტი, მათ შორის თავად შეთანხმების ტექსტი. ქართული ოცნების წარმომადგენლები საუბრობდნენ იმაზეც, რომ ოპოზიციის მოთხოვნა სასამართლოსთვის დავალების მიცემას გულისხმობს, რასაც არ გააკეთებენ.
რამდენიმედღიანი განხილვის შემდეგ პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა გიგი უგულავა და ირაკლი ოქრუაშვილი შეიწყალა. ოპოზიციაში აღნიშნეს, რომ პრეზიდენტის ნაბიჯი მისასალმებელია, თუმცა საკონსტიტუციო ცვლილებებს მხარს არ დაუჭერენ თუ საპატიმროს გიორგი რურუაც არ დატოვებს.
8 მარტს, ხანგრძლივი განხილვების შემდეგ, ოპოზიციამ და მმართველ გუნდმა ახალ საარჩევნო მოდელზე შეთანხმებას ხელი მოაწერა. მხარეებს შორის გაფორმებულ მემორანდუმთან ერთად, მართლმსაჯულების სისტემაზე ოპოზიციისა და ხელისუფლების ერთობლივი განცხადებაც გამოქვეყნდა. სადაც ორივე მხარე, მიუხედავად განსხვავებული აზრისა თანხმდებიან, რომ აუცილებელია რეაგირება ქმედებებზე, რომლებიც შესაძლოა აღქმული იქნეს, როგორც სასამართლო და საარჩევნო პროცესების არასათანადო პოლიტიზაცია.