TI: ცქიტიშვილის მოადგილემ დეკლარაციაში შეიყვანა მხოლოდ 5 და არ ახსენა, რომ კიდევ 9 კომპანიის დირექტორი იყო
საერთაშორისო გამჭვირვალობა — საქართველოს კვლევის მიხედვით, ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველ მოადგილეს, ირაკლი ქარსელაძეს თანამდებობრივი პირის დეკლარაცია დარღვევით აქვს შევსებული. კერძოდ, ორგანიზაციაში ამბობენ, რომ მან მხოლოდ 5 კომპანიის დირექტორობა მიუთითა და დანარჩენი 9-ის არა.
TI-ს განცხადებით, 2019 წლის მაისის დეკლარაციის მიხედვით, ირაკლი ქარსელაძე 2018 წლის აპრილამდე იკავებდა დირექტორის თანამდებობას 5 კომპანიაში, რაც მათი თქმით, სიმართლე არ არის და ამ პერიოდში ის იმავე პოზიციაზე სხვა კომპანიებშიც მუშაობდა.
ამავე კვლევის მიხედვით, დეკლარაციებში დარღვევები აქვს თავად ინფრასტრუქტურის მინისტრსაც, რასაც ცქიტიშვილი უარყოფს.
კვლევის მიხედვით, საქართველოს მინისტრებისა და მინისტრის მოადგილეების თითქმის ნახევარს, 64-დან 29-ს, უდასტურდება კომერციული ინტერესი. მათივე თქმით, აქედან 22-ს ამა თუ იმ ფორმით, დარღვეული აქვს კანონის მოთხოვნები, რომლებიც უკავშირდება კომერციული ინტერესის გამჟღავნებას და ინტერესთა შეუთავსებლობის თავიდან აცილებას.
გაიგეთ მეტი კვლევაზე: