ხუნდაძე ამბობს, რომ მაჟორიტარულ სისტემასთან დაკავშირებით საინიციატივო ჯგუფი დარეგისტრირდა
ქართული ოცნების დეპუტატის, დიმიტრი ხუნდაძის თქმით, მაჟორიტარულ სისტემასთან დაკავშირებით ათმა დეპუტატმა საინიციატივო ჯგუფი უკვე დაარეგისტრირა. მისივე განმარტებით, საპროცედურო საკითხთა კომიტეტს ერთი კვირაა, რათა მათი ინიციატივა განიხილოს.
"იმედი მაქვს, უმტესობა საზოგადოებისა ამას შეხვდება პოზიტიურად და ვნახოთ, რომელი პარლამენტი არ დაუჭერს მხარს საზოგადოების ასეთ მოთხოვნას", — განაცხადა ხუნდაძემ.
მისივე თქმით, მაჟორიტარული სისტემის მომხრე დეპუტატები უმრავლესობის წევრებს შეხვდნენ და ამ შეხვედრაზე დაპირისპირება და უთანხმოება იყო. ხუნდაძის მტკიცებით, უმრავლესობის ლიდერი და ვიცე-სპიკერი, მამუკა მდინარაძე მათი ინიციატივის წინააღმდეგია.
დიმიტრი ხუნდაძე ერთ-ერთი ის დეპუტატია, რომელმაც პროპორციულ საარჩევნო სისტემას მხარი არ დაუჭირა და მის ჩაგდებას ცდილობდა. მას შემდეგ, რაც პარლამენტმა პროექტი ვერ მიიღო, ხუნდაძემ სრულად მაჟორიტარულ საარჩევნო სისტემაზე გადასვლის ინიციატივა წამოაყენა.
აქციის დაშლის შემდეგ სრულად ოპოზიციურმა სპექტრმა და სამოქალაქო აქტივისტებმა პროტესტი ახალი ფორმა "მაინც დაგაბოქლომებთ" დაიწყეს. ისინი სხვადასხვა ადმინისტრაციულ შენობებსა და ქართული ოცნების დეპუტატების ოფისებს ბოქლომებს ადებენ.
აქციებმა მაჟორიტარი დეპუტატებისა და ოცნების ოფისთან გადაინაცვლა, სადაც აქტივისტებს მმართველი გუნდის მხარდამჭერები ხვდებოდნენ და ფიზიკურად უსწორდებოდნენ. გარდა ამისა, განახლდა საპროტესტო მოძრაობა "არა ნაცებს" და გაიმართა აქციები სახელად "დემიშიზაცია", რომელთა წევრები ნაციონალური მოძრაობის ოფისებს კვერცხებს და ცოცხებს ესროდნენ.