აჭარის ტელევიზიის დირექტორობა მეორედ გამოცხადებულ კონკურსში 12 კანდიდატს სურს
საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიის გენერალური დირექტორის თანამდებობის დასაკავებლად გამოცხადებულ კონკურსზე განცხადებების მიღება დასრულდა. პირველ ჯერზე გამართულ კონკურსში საკმარისი ხმები ვერც ერთმა კანდიდატმა ვერ მიიღო, რის გამოც კონკურსი ჩაიშალა. დირქტორობის სურვილი ამჯერად 12-მა კანდიდატმა გამოთქვა:
- გიორგი კოხრეიძე;
- ირმა ზოიძე;
- მერაბ წულუკიძე;
- დავით ჩხარტიშვილი;
- გიორგი წულაია;
- შოთა გურაბანიძე;
- ბაჩუკი ჩხეიძე;
- ფირუზ ბოლქვაძე;
- თინა ცისკარაძე;
- დავით დიასამიძე;
- შოთა ზოიძე;
- ციალა ქათამაძე.
მათგან პირველი 7 დირექტორობის მსურველთა პირველ კონკურსშიც მონაწილეობდა. აჭარის ტელევიზიის გენერალურ დირექტორს, ნათია კაპანაძეს მრჩეველთა საბჭომ იმპიჩმენტი 19 აპრილს გამოუცხადა. დირექტორების შესარჩევ პირველი კონკურსი 9 მსურველი მონაწილეობდა და მათგან ვერცერთმა ვერ შეძლო საკმარისი, 3 ხმის დაგროვება.
ჩაშლილი კონკურსი
აჭარის ტელევიზიის დირექტორის შესარჩევი კონკურსი მას შემდეგ ჩაინიშნა, რაც მრჩეველთა საბჭომ ნათია კაპანაძეს იმპიჩმენტი გამოუცხადა. 31 მაისს დანიშნულ არჩევნებში საბჭომ ახალი დირექტორი ორ ცდაზე ვერ აირჩია და კონკურსი ჩაიშალა. შესარჩევ კონკურსში 8 პირი მონაწილეობდა. პირველ და მეორე კენჭისყრაზე ხმები ერთნაირად გადანაწილდა:
- მერაბ წულუკიძე — 2 ხმა;
- შოთა გურაბანიძე — 1 ხმა;
- ირმა ზოიძე — 1 ხმა;
- ნათია ზოიძე — 1 ხმა.
კონკურსის გამოცხადებამდე გამოცემა ბათუმელები წერდა, რომ კაპანაძის შემცვლელად ქართული ოცნების მხარდამჭერი თორნიკე მჟავანაძე განიხილებოდა. მჟავანაძეს საბჭოს არც ერთმა წევრმა არ მისცა ხმა. ამასთან დაკავშირებით საბჭოს თავმჯდომარემ, ნატა იმედაიშვილმა განაცხადა, რომ მათ დაამსხვრიეს მითები საბჭოს მიკერძოებულობაზე.
"ძალიან ბევრი საუბარი იყო იმაზე, რომ საბჭო იყო მოსყიდული, მიდიოდა კომპრომისებზე ვიღაცებთან, არ აქვს მნიშვნელობა ვინ არის ერთი-მხარე თუ მეორე, ჩვენ დავამტკიცეთ, რომ ეს არ მომხდარა. საბჭოს გადაწყვეტილება იყო ასეთი, რომ შედეგი ვერ დადგა", — ამბობდა ის.
კაპანაძის იმპიჩმენტი
კაპანაძის იმპიჩმენტი მრჩეველთა საბჭოს ორმა წევრმა მოითხოვა: ირაკლი დარცმელიძემ, რომელიც ნაციონალური მოძრაობის კვოტით არის წარდგენილი და გიგა ჩხარტიშვილმა, რომელიც ქართული ოცნების კვოტითაა საბჭოში. ნატა იმედაიშვილი კი თავიდანვე ამბობდა, რომ იმ საკითხებზე, რაც კაპანაძის იმპიჩმენტის მიზეზად დასახელდა პრეტენზიები მასაც ჰქონდა.
საბჭოს წევრები აცხადებდნენ, რომ დირექტორი არ ასრულებდა პრიორიტეტებს და არსებობდა ხელფასების პრობლემა. კერძოდ, საბჭო მოითხოვდა რომ მაუწყებელზე გასულიყო საგანმანათლებლო გადაცემა და დოკუმენტური ფილმები. წევრები ამბობდნენ, რომ კაპანაძის მმართველობისას დაეცა ტელევიზიის რეიტინგიც.
საბჭოს ოცნების კვოტით არჩეული წევრი გიგა ჩხარტიშვილი აცხადებდა, რომ კაპანაძის უნდობლობის "მრავალრიცხოვანი" მიზეზი არსებობს. მათ შორისა შესაძლო სამართლებრივი გადაცდომები, უტენდერო შესყიდვები, განმეორებითი შესყიდვები, საბიუჯეტო სახსრების არამიზნობრივი ხარჯვა.
ის კაპანაძეს საბჭოს მიმართ უპატივცემულობასა და თანამშრომლებისთვის საბჭოს წევრთან ურთიერთობის აკრძალვაში ადანაშაულებდა. ჩხარტიშვილმა კაპანაძეს ფაშისტი უწოდა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ყოფილ, ძებნილ თავმჯდომარეს, ასლან აბაშიძეს შეადარა.
ნათია კაპანაძე აჭარის ტელევიზიის დირექტორად 2016 წლის 24 ოქტომბერს სამწლიანი ვადით აირჩიეს. უფლებამოსილების შესრულებას ის იმავე წლის 21 დეკემბრიდან შეუდგა.
მისი დირექტორობის პერიოდში ეთერში რამდენიმე სხვადასხვა გადაცემა გავიდა. მათ შორის, რადიო თავისუფლების პროექტები, რომელთა გაშვებაზეც საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველმა არხმა უარი განაცხადა.
წელს ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისმა (OSCE/ODIHR) ანგარიშში განაცხადა, რომ აჭარის ტელევიზია იყო "ერთადერთი ტელესადგური, რომელმაც შესთავაზა მაყურებელს არჩევნებში მონაწილეთა ზოგადი შედარება".
2018 წელს კაპანაძემ, დირექტორის რანგში ტოლერანტობის ქომაგის წოდება მიიღო.