ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი პარლამენტში საკომიტეტო მოსმენაზე მივიდა
საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი, კობა გვენეტაძე ეკონომიკურ კომიტეტის სხდომაზე დასასწრებად მივიდა. გვენეტაძემ ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ მას არსად უთქვამს, რომ განხილვაზე მისვლას არ აპირებდა.
როგორც მან განმარტა, კომიტეტმა საკითხების განხილვის არამიზანშეწონილობაზე არგუმენტები არ გაიზიარა და სხდომა ისევ ჩანიშნული იყო, რის გამოც კომიტეტში მოვიდა.
მანამდე ეროვნული ბანკში ამბობდნენ, რომ ის სხდომას არ დაესწრებოდა, რადგან სხდომაზე თიბისი ბანკის საქმის განხილვა კომერციული საიდუმლოს დაცვის გამო მიზანშეწონილად არ მიაჩნიათ.
"კომერციული საიდუმლოს დაცვის პრინციპის და ბაზარზე რეგულატორის როლის მნიშვნელობის გათვალისწინებით, რომელიმე კონკრეტულ ბანკთან დაკავშირებული საზედამხედველო ზომების განხილვა მიზანშეწონილად არ მიგვაჩნია. ამგვარი დისკუსიებით, შესაძლოა, ზიანი მიადგეს საფინანსო სექტორის წარმომადგენლებს", — აღნიშნულია განცხადებაში.
გვენეტაძე პარლამენტში თავდაპირველად ახალი საბანკო რეგულაციების განსახილველად დაიბარეს. შემდეგ კი ევროპულმა საქართველომ თიბისი ბანკის ხელმძღვანელ პირებს, მამუკა ხაზარაძესა და ბადრი ჯაფარიძეს სხდომაზე მისვლა და ბანკის პრობლემების განხილვა შესთავაზა. ეროვნული ბანკის განცხადებაში ეწერა, ისიც რომ საბანკო რეგულაციების საკითხზე რაიმე დასკვნის განხილვა ნაადრევია და პარლამენტში ამ თემაზე სასაუბროდ მოგვიანებით მივიდოდნენ.
სხდომაზე დასასწრებად მივიდნენ მამუკა ხაზარაძე და ბადრი ჯაფარიძეც.