80-წუთიანი დუმილის შემდეგ, სალომე ზურაბიშვილმა ეგზიტპოლების შედეგები შეაფასა
მმართველი გუნდის მიერ მხარდაჭერილმა კანდიდატმა, სალომე ზურაბიშვილმა ეგზიტპოლების გამოქვეყნების შემდეგ პირველი კომენტარი თითქმის საათნახევრის შემდეგ გააკეთა. მან მადლობა გადაუხადა ამომრჩეველს და თქვა, რომ ქვეყანამ პრინციპული არჩევანი გააკეთა.
"ამ არჩევანს დღევანდელი და ხვალინდელი საქართველოსთვის ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს. ჩვენ ერთად ვთქვით საბოლოო და მტკიცე უარი წარსულზე, იმაზე, რაც ყველაზე მეტად შეაფერხებდა ჩვენი საზოგადოების გაძლიერებას, წინსვლას განთავისუფლებას", — თქვა პრეზიდენტობის კანდიდატმა, რომელი ორივე ეგზიტპოლის შედეგებით იგებს.
ზურაბიშვილის თქმით, მისი არჩევანია საზოგადოების იმ ნაწილთან დიალოგი, ვინც ხმა არ მისცა და არ არის მისი თანამოაზრე.
"ჩვენ ყველანი ერთი ქვეყნის მოქალაქეები ვართ, ერთი პატარა ქვეყნის, ერთ სახელმწიფოში ვცხოვრობთ, რომელიც უნდა გავამთლიანოთ, დავაწყაროთ და დავამშვიდოთ. ამიტომ მე გპირდებით, რომ ყველაფერს ვიღონებ, რასაც შევძლებ ამას მივაღწიო და ჩვენ გავერთიანდეთ", — განაცხადა ზურაბიშვილმა საგანგებო ბრიფინგზე.
მან ასევე თქვა, რომ დაელოდება ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ოფიციალურ შედეგებს, რათა საბოლოოდ დადასტურდეს "პრინციპული არჩევანი".
რუსთავი 2-ისა და იმედის ეგზიტპოლებით საპრეზიდენტო არჩევნებს მმართველი გუნდის მიერ მხარდაჭერილი კანდიდატი სალომე ზურაბიშვილი იგებს. იმედის შედეგებით, საპრეზიდენტო არჩევნებში მმართველი გუნდის მიერ მხარდაჭერილ კანდიდატს, სალომე ზურაბიშვილს ხმების 58 პროცენტი აქვს. გაერთიანებული ოპოზიციის პრეზიდენტობის კანდიდატმა, გრიგოლ ვაშაძემ კი კი ხმების 42 პროცენტი მიიღო.
საარჩევნო ოლქები 20:00-ზე დაიხურა და ხმების დათვლის პროცესი დაიწყო. პირველად შედეგებს ცენტრალური საარჩევნო კომისია, სავარაუდოდ, ღამის 01:00-ზე გამოაცხადებს.