კალაძე: გაუგებარია, ვინ დასვა შეურაცხმყოფელი ტოლობა შვილმკვდარ მამასა და ნაძვის ხეს შორის
გუშინ, 10 ნოემბერს რუსთაველის გამზირზე გამართული აქციის შესახებ განცხადების გავრცელების შემდეგ, თბილისის მერმა, კახა კალაძემ საგანგებო ბრიფინგი გამართა. მან განაცხადა, რომ "სრულიად წარმოუდგენელი და გაუგებარია, ვინ მოიფიქრა შეურაცხმყოფელი ტოლობის ნიშნის დასმა შვილმკვდარ მამასა და საახალწლო ნაძვის ხეს შორის მაშინ, როცა მერიის საპასუხო წერილში რეალურად მსგავსი ინტერპრეტაციის არავითარი საფუძველი არ არსებობს".
თბილისის მერის თქმით, მერიის პრეროგატივა არ არის, ვინმესთვის აქციის ჩატარების უფლების მინიჭება თუ აკრძალვა და მერიას მხოლოდ რეკომენდაციის გაცემა შეუძლია.
"სრულიად წარმოუდგენელი და გაუგებარია, ვინ მოიფიქრა შეურაცხმყოფელი ტოლობის ნიშნის დასმა შვილმკვდარ მამასა და საახალწლო ნაძვის ხეს შორის მაშინ, როცა მერიის საპასუხო წერილში რეალურად მსგავსი ინტერპრეტაციის არავითარი საფუძველი არ არსებობს.აღვნიშნავ, რომ გუშინდელი მოვლენებისას რიგი მედიასაშუალებები და პოლიტიკური ოპონენტები მიზანმიმართულად ავრცელებდნენ დეზინფორმაციას, თითქოს ნაძვის ხისა და საახალწლოდ დაგეგმილი ღონისძიებების გამო, მომიტინგეებს კარვების გაშლის უფლებას არ აძლევენ ნოემბრის დასაწყისში. ცხადია, ეს არის მტკნარი სიცრუე და თავად გამოხატვის პროცესის შეურაცხყოფა", — განაცხადა კახა კალაძემ.
მისი თქმით, აქციის მონაწილეებს რა თქმა უნდა, უფლება აქვთ, მშვიდობიანი პროტესტი გამოხატონ იქ, სადაც სურთ და რა ფორმითაც სურთ. ამის აკრძალვა ან დაშვება მერიის პრეროგატივა არასდროს ყოფილა და ეს ძალიან კარგად იციან ოპონენტებმა.
"სამწუხაროა, რომ წინასაარჩევნო ბატალიების ფონზე ხდება ყველა თემის არასწორად ინტერპრეტაცია პოლიტიკური პროცესების ქაოსად ინტერპრეტაცია და მით უმეტეს, მძიმე მდგომარეობაში მყოფი ადამიანების ამ მიზნებისთვის გამოყენება. ჩვენდა სამარცხვინოდ, ამ ქვეყნის პოლიტიკისთვის უკვე სამწუხარო ტრადიციად იქცა მსგავსი ამორალური ქმედებები", — ამბობს კალაძე.
მან მწუხარება გამოხატა ხორავას ქუჩის ტრაგედიის გამო და თქვა: "ვიდრე მე თბილისის მერი ვარ, პოლიტიკურ პარტიებს, არ მივცემ უფლებას, გამოიყენონ ეს ტრაგედია საკუთარი პოლიტიკური მიზნებისთვის".