გორის მერი ამბობს, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს დაბომბვა საქართველომ დაიწყო
მმართველი პარტიის მხარდაჭერილი კანდიდატის, სალომე ზურაბიშვილის შემდეგ ომის დაწყებაში საქართველო გორის მერმა, კონსტანტინე თავზარაშვილმა დაადანაშაულა.
"ჩვენ რომ აქედან დაბომბვა დავიწყეთ, იმათაც რომ ერთი გამოესროლათ, რა გვეშველებოდა", — ამ კითხვით გორის მერმა 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად დევნილ მოსახლეობას მიმართა. ვიდეო რუსთავი 2-მა გაავრცელა.
გორის მერმა რასისტული განცხადებაც გააკეთა და ამერიკის შეერთებული შტატების იმჟამინდელი სახელმწიფო მდივანი, კონდოლიზა რაისი ზანგად მოიხსენია.
2008 წლის აგვისტოს ომში საქართველოს ბრალეულობაზე ყველაზე აქტიურად დემოკრატიული მოძრაობის ლიდერი, ნინო ბურჯანაძე და პრეზიდენტობის კანდიდატი, სალომე ზურაბიშვილი საუბრობენ.
"საქართველომ დაიწყო ეს ნაწილი ამ საომარი ვითარების. ეს არის ყველასთვის ცნობილი და ოფიციალური ვერსია", — განაცხადა ზურაბიშვილმა. რაც შეეხება ნინო ბურჯანაძეს, მას მიაჩნია, რომ ომის დაწყებაში დამნაშავე საქართველოს ექსპრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილია.
ასევე, აფასებდა აგვისტოს ომს რუსეთის ყოფილი პრეზიდენტი, დიმიტრი მედვედევი. თუმცა 2012 წელს ვლადიმირ პუტინმა განაცხადა, საქართველოსთან ომის გეგმა რუსულმა გენშტაბმა მოამზადა 2006 წლის ბოლოს და 2007 წლის დასაწყისში. ამ გეგმის პრაქტიკული განხორციელება კი მოსკოვმა 2008 წელს გადაწყვიტა.
2008 წლის აგვისტოს ომმა 400-ზე მეტი ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა, მათ შორი 170 სამხედრო მოსამსახურე იყო. ჯანდაცვის სამინისტროს მონაცემებით, ომში დაიჭრა/დაშავდა 2 232 პირი.