"ოცნების" პარლამენტმა I მოსმენით მიიღო შეკრება-მანიფესტაციებთან დაკავშირებული წესების გამკაცრების კანონპროექტი
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა პირველი მოსმენით, დაჩქარებული წესით, "სისხლის სამართლის კოდექსში" ცვლილება განიხილა და მხარი დაუჭირა.
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 174 პრიმა მუხლს ემატება მე-10 ნაწილი, რომლის მიხედვითაც აკრძალული ხდება:
- აქციაზე სახის ნიღბით დაფარვა. ცრემლმდენი/ მომწამლავი ნივთიერების ქონა — 15-დღიანი პატიმრობა;
"იმგვარ შეკრებაში ან მანიფესტაციაში მონაწილეობა, რომელიც საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ შეწყვეტას ექვემდებარება, ან ცივი იარაღის, ან პიროტექნიკის ან სხვა ისეთი ნივთიერების ან ნივთის ქონა, რომელიც შესაძლებელია გამოყენებული იქნას სხვა ადამიანის დასაზიანებლად, გამოიწვევს პასუხისმგებლობას 60 დღემდე ვადით. თუ კონკრეტული სამართლებრივი საფუძვლებიდან გამომდინარე ვერ იქნება გამოყენებული ადმინისტრაციული პატიმრობა, გათვალისწინებულია ჯარიმა 5000 ლარით, ხოლო ორგანიზატორის შემთხვევაში - 15 000 ლარით. განმეორებითი ქმედება გამოიწვევს სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობას ერთ წლამდე ვადით, ხოლო რეციდივის შემთხვევაში, "სისხლის სამართლის კოდექსით" — 2 წლამდე პასუხისმგებლობას", — აღნიშნა არჩილ გორდულაძემ.
კანონპროექტში განმარტებულია, რომ ადმინისტრაციული პატიმრობა არ შეეფარდება ორსულს, დედას, რომელსაც 12 წლამდე ასაკის შვილი ჰყავს და 18 წლამდე შშმ პირის დედებს.