ეუთო/ოდირი: გამჭვირვალე და სანდო საარჩევნო მონიტორინგს საფუძვლიანი მზადება სჭირდება, რაც "ქართული ოცნების" მოკლე ვადაში გაგზავნილი მოწვევის გამო ვერ მოხერხდება
ეუთო/ოდირი თვითმმართველობის არჩევნებს არ დააკვირდება. ODIHR-ის განცხადებაში ვკითხულობთ, რომ "გამჭვირვალე და სანდო საარჩევნო მონიტორინგს საფუძვლიანი მზადება სჭირდება", რაც ქართული ოცნების მოკლე ვადაში გაგზავნილი მოწვევის გამო ვერ მოხერხდება.
"სამწუხაროდ, საქართველოს ხელისუფლების გადაწყვეტილებამ, მოვეწვიეთ ასეთ გვიან ეტაპზე, შეუძლებელი გახადა სრულფასოვანი დაკვირვება და ODIHR ვერ შეძლებს არჩევნების სადამკვირვებლო მისიის გაგზავნას", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
ODIHR-ის დირექტორის, მარია ტელალიანის განცხადებით, მათი "მეთოდოლოგიის შესაბამისად, გამჭვირვალე და სანდო საარჩევნო დაკვირვებას სჭირდება საფუძვლიანი მომზადება და საარჩევნო პროცესის ძირითად ეტაპებზე წვდომა".
"როგორც ეუთოს მონაწილე ქვეყანა, საქართველოს აქვს ვალდებულება ჩაატაროს დემოკრატიული არჩევნები საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად. მიუხედავად იმისა, რომ ODIHR კომენტარს არ აკეთებს იმ არჩევნებზე, რომლებზეც თავად არ ახორციელებს დაკვირვებას, ოფისი გააგრძელებს საქართველოში მოვლენების მონიტორინგს მის მანდატში გათვალისწინებული ყველა სფეროში, მათ შორის დემოკრატიული მმართველობის, ფუნდამენტური თავისუფლებებისა და კანონის უზენაესობის კუთხით," — ვკითხულობთ განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ 6 სექტემბერს ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ ქართულმა ოცნებამ, მიიღო გადაწყვეტილება თვითმმართველობის არჩევნებზე ეუთო/ოდირს მოწვევაზე. მისივე თქმით, ამასთან დაკავშირებით მათ შესაბამისი წერილი გაეგზავნათ. ოცნების პრემიერის განმარტებით, მათ ეს გადაწყვეტილება მას შემდეგ მიიღეს, რაც ლელომ და გახარია საქართველოსთვის მერობის კანდიდატები დაარეგისტრირეს.
"გუშინწინ ამოიწურა ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის კანდიდატების რეგისტრაციის ვადა და საბოლოოდ გაირკვა, რომ რადიკალურ ოპოზიციაში წარმოდგენილი ორი პარტია — ნაციონალური მოძრაობა და ახალი — არჩევნებს ბოიკოტს უცხადებს და მეტიც, არჩევნებში მონაწილეობას ღალატად აცხადებს, ხოლო ორი პარტია — ლელო და საქართველოსთვის — არჩევნებში მონაწილეობს. ამ ორმა პარტიამ 64-დან 37 საარჩევნო ოლქში შეძლო მერობის კანდიდატის დასახელება.
როგორც მოგეხსენებათ, კვლავაც დღის წესრიგში დგას ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების დასაკვირვებლად ეუთო/ოდირის მისიის მოწვევის საკითხი. ჩვენ გასული რამდენიმე კვირის განმავლობაში ვაცხადებდით, რომ დაუყოვნებლივ მოვიწვევდით ეუთო/ ოდირის მისიას, თუ რადიკალური ოპოზიცია და მისი უცხოელი პატრონები ეუთო/ოდირის მიერ 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების შესახებ გამოქვეყნებული დასკვნის მიმართ პატივისცემას ახლა მაინც დაადასტურებდნენ," — თქვა კობახიძემ.