პრინცესა დაიანას გარდაცვალებიდან 20 წელი გავიდა
1997 წლის 31 აგვისტოს, ღამის 03:00 საათზე ბუკინგემის სასახლეში საბედისწერო ზარის ხმა გაისმა, სამეფო ოჯახს შეატყობინეს, რომ პრინცესა დაიანა პარიზში, დოდი ალფაიედთან ერთად, ავტოკატასტროფაში მოყვა.
დღეს დაიანას გარდაცვალებიდან ზუსტად 20 წელი გავიდა, ზუსტად ამდენივე დროა გასული, რაც საუბარი არ წყდება იმაზე, თუ რა მოხდა სინამდვილეში 1997 წლის საბედისწერო ღამეს, როდესაც ხალხის გულების პრინცესა 36 წლის ასაკში გარდაიცვალა.
ადამიანები, რომლებსაც ლედი დაიანა უყვარდათ მის სიკვდილში დედოფალ ელიზაბეტ მეორეს ადანაშაულებდნენ, ზოგიც იმ პაპარაცებს რომლებიც პრინცესას გამუდმებით კუდში დასდევდნენ, ბევრიც პრინცესას სიკვდილში თავად პრინც ჩარლზსა და კამილა პარკერს სდებს ბრალს, თუმცა ოფიციალური ვერსიით ავარია მხოლოდ უბედური შემთხვევა იყო.
აღსანიშნავია, რომ დაიანას სიკვდილიდან მეორე დღეს უინძორების ოჯახმა ბუკინგემის სასახლე დატოვა და ქალაქგარეთ რეზიდენციაში გაემგზავრა.
ექვსი დღის განმავლობაში პრემიერ-მინისტრი ტონი ბლერი სთხოვდა ელიზაბეტ მეორეს შეესრულებინა ხალხის ნება და დაბრუნებულიყო ლონდონში, რათა ხალხის გვერდით დამდგარიყო.
"პირველ რიგში მინდა ვთქვა, რომ დაიანა კაცობრიობისთვის ნამდვილი საჩუქარი იყო. მას ყველაზე რთულ დროსაც კი შეეძლო ღიმილი და სიყვარულის გაცემა, რითაც ის ჩვენთვის შთაგონების წყარო და სიკეთის ნამდვილი მაგალითია.
დაე სიმშვიდე ჰპოვოს მისმა სულმა.", ასე მიმართა ელიზაბეტ მეორემ ბრიტანეთის მოქალაქეებს.
დაიანას გარდაცვალებიდან ოცი წლის თავზე, ტრაგიკული ამბის აღსანიშნად, სამეფო ოჯახი მისი ძეგლის დადგმას კენსინგტონის სასახლის ბაღში აპირებს.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით ოფიციალური განცხადება დაიანას შვილებმა პრინცმა ჰარიმ და უილიამმაც გაავრცელეს:
"დედას გარდაცვალებიდან 20 წელი გავიდა. ვიმედოვნებთ, რომ მემორიალი ყველა მნახველს დააფიქრებს მის ცხოვრებაზე და იმ საქმეზე რასაც ხალხის გულების პრინცესა აკეთებდა".
ასევე დღეს შედგება HBO-ზე იმ დოკუმენტური ფილმის პრემიერა, რომელიც ლედი დაიანას ცხოვრებას მიეძღვნა.
დოკუმენტურ ფილმში ვიხილავთ ინტერვიუებს ლედი დის შვილებთან, კემბრიჯის ჰერცოგ უილიამთან და პრინც ჰარისთან, რომლებიც საუბრობენ თუ რა გავლენა ჰქონდა დაიანას მათ ცხოვრებაზე.
HBO-ს განცხადებით, ამავე ფილმში ვიხილავთ თითქმის ყველა იმ ადამიანს, რომლებსაც ახლო ურთიერთობა ჰქონდა პრინცესასთან და პირველად ალაპარაკდებიან მისი გარდაცვალების მიზეზებზე.
დოკუმენტური ფილმი პრინცესა დიანას შესახებ არ არის ერთადერთი, რომელიც 2017 წელს მისი გარდაცვალების წლისთავს მიეძღვნება. ჯერ კიდევ თებერვალში ABC-მ განაცხადა, რომ აგვისტოში პრინცესას შესახებ სპეციალურ, ოთხსაათიან გადაცემას მოამზადებს.
FX და რაიან მერფი კი ლედი დის შესახებ სერიალს გადაიღებენ, სადაც მთავარ როლს, სავარაუდოდ, სარა პოლსონი შეასრულებს.
გარდა ამისა, სპეციალურ გადაცემებს CBC და NBC-იც გააკეთებენ.
რამდენიმე ფოტო ლედი დაიანას ცხოვრებიდან: