"ვაიმარის სამკუთხედის" ქვეყნები: მოვუწოდებთ "ქართულ ოცნებას", განმუხტოს დაძაბულობა
მოვუწოდებთ ქართულ ოცნებას, განმუხტოს დაძაბულობა, — ამის შესახებ "ვაიმარის სამკუთხედის" ქვეყნების (საფრანგეთი, გერმანის და პოლონეთი) საგარეო საქმეთა მინისტრების ერთობლივ განცხადებაშია ნათქვამი.
ისინი სინანულს გამოთქვამენ ქართული ოცნების გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით, დროებით გადადოს ევროკავშირში გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებები და უარი თქვას კავშირის ფინანსურ მხარდაჭერაზე 2028 წლამდე.
"ჩვენ, „ვაიმარის სამკუთხედის“ ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრები, სინანულს გამოვხატავთ მმართველი პარტიის „ქართული ოცნების“ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით, დროებით გადადოს ევროკავშირში გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებები და უარი თქვას კავშირის ფინანსურ მხარდაჭერაზე 2028 წლამდე, რაც უხეშად ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციაში დაფიქსირებულ ქართველი ხალხის ევროპულ მისწრაფებებს. ხელისუფლების მიერ მიღებული ზომები საქართველოს გარე და შიდა არასტაბილურობისგან დაუცველს ტოვებს. ხაზს ვუსვამთ ქართველი ხალხის დემოკრატიული და ევროპული მისწრაფებების მხარდაჭერის მიმართ ჩვენს ერთგულებას.
კატეგორიულად ვგმობთ ძალის არაპროპორციულ გამოყენებას მშვიდობიანი მომიტინგეების წინააღმდეგ და ოპოზიციისა და მედიის წარმომადგენლების სამიზნე. ვგმობთ პოლიციის ოპერაციებს ოპოზიციური პარტიებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ოფისებში, ასევე პოლიტიკური ოპოზიციის წევრების დაკავებას, რომელთა დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოვუწოდებთ. ძირითადი უფლებები, მათ შორის — მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლება და გამოხატვის თავისუფლება დაცული უნდა იყოს საქართველოს კონსტიტუციისა და საერთაშორისო ვალდებულებების შესაბამისად.
ჩვენ მოვუწოდებთ ქართულ ოცნებას განმუხტოს დაძაბულობა და გახსნას ინკლუზიური დიალოგი ყველა პოლიტიკურ ძალასთან და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან", — აცხადებენ მინისტრები.