ამის შესახებ ირაკლი კობახიძემ ბრიფინგზე განაცხადა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: 4 მაისს საქართველოს პრემიერმინისტრი უნგრეთის დედაქალაქში მიმდინარე კონსერვატორთა კონფერენციის ერთ-ერთი სპიკერი იყო.
- სადაც ღარიბაშვილმა საერთაშორისო ტრიბუნა ჰომოფობიური გზავნილების გასაჟღერებლად გამოიყენა.
- პრემიერმინისტრის კონფერენციაზე გამოსვლას კრიტიკა მოჰყვა როგორც ოპოზიციაში, ისე საერთაშორისო ორგანიზაციებში.
- ევროპელმა სოციალისტების პარტიამ დაგმო ირაკლი ღარიბაშვილის გადაწყვეტილება, კონსერვატიული პოლიტიკური სამოქმედო კონფერენციაში (CPAC) მიღების შესახებ და თქვა, რომ ეს ეწინააღმდეგება ევროპულ და პროგრესულ ღირებულებებს.
- განაცხადეს, რომ პოლიტიკურ გაერთიანებაში ქართული ოცნებისთვის სტატუსის შეჩერებაზე ერთსულოვნებაა და ოცნებას არავინ უჭერს მხარს.
დეტალები: კობახიძის თქმით, მათი მხრიდან გაისმა საჯარო მუქარა თანამშრომლობის გადახედვის შესახებ, რასაც წინ არ უძღოდა არავითარი ორმხრივი კომუნიკაცია და პარტიის ცალკეული წარმომადგენლები რეგულარულად უერთდებოდნენ ოპოზიციის მხარდამჭერ პოლიტიკურ კამპანიებს.
- მისი განმარტებით, ევროპის სოციალისტური პარტიის ხელმძღვანელების ამგვარი ქმედება და დამოკიდებულება მათთვის პრინციპულად მიუღებელია.
- ამბობს, რომ 2015 წლიდან, მას შემდეგ, რაც ქართული ოცნება ევროპის სოციალისტური პარტიის დამკვირვებელი წევრია, მათ არც ერთი განცხადება არ გაუკეთებიათ ქართული ოცნების მხარდასაჭერად.
- პარტიის თავმჯდომარის თქმით, დღეიდან ქართული ოცნება თანაბარ საწყისებზე ითანამშრომლებს ყველა ევროპულ პარტიასთან იმ საგარეო პოლიტიკური მიზნების მისაღწევად, რომელიც ქვეყანას, საზოგადოებასა და ხელისუფლებას აქვს დასახული.
- "მართალია, ევროპული სოციალისტებიდან ნაკლები ევროპარლამენტარი უჭერდა მხარს შესაბამის რეზოლუციებს, მაგრამ თქვენ კარგად მოგეხსენებათ, როგორ იყიდებოდა ეს ყველაფერი ქართულ საზოგადოებაში", — თქვა კობახიძემ.
- მისივე თქმით, ბევრად უფრო მძიმე იყო, როცა მათი მესამედი უჭერდა მხარს ქართული ოცნების საწინააღმდეგო რეზოლუციას, ვიდრე EPP მთელი თავისი შემადგენლობით გამოდიოდა მათ წინააღმდეგ.
- იმიტომ, რომ EPP-ის წევრია ნაციონალური მოძრაობა და ევროპული საქართველო.