შეიძლება იყოს ყველაზე დიდი კატასტროფა კაციობრიობის ისტორიაში — უკრაინის ენერგეტიკის მინისტრი
უკრაინის ენერგეტიკის მინისტრი, გერმან გალუშენკო ამერიკის შეერთებული შტატების მინისტრს ესაუბრა და უთხრა, რომ ზაპოროჟიეს ატომური ელექტროსადგურის აფეთქება შეიძლება იყოს ყველაზე დიდი კატასტროფა კაცობრიობის ისტორიაში. მისი თქმით, მინისტრს სთხოვა, არ დაუშვან ბირთვული კატასტროფა და დახურონ საფრენი სივრცე უკრაინის თავზე.
"ახლახანს ვესაუბრე აშშ-ს ენერგერიტიკის მინისტრს, ჯენიფერ გრენგოლმს. ვუთხარი, რომ რუსი ძალები ბომბავენ ატომურ სადგურს ჰაერიდან და ტანკებით. სადგურზე ხანძარია და ეს შეიძლება იყოს ყველაზე დიდი კატასტროფა კაციობრიობის ისტორიაში. ოკუპანტები მეხანძრეებს არ უშვეებენ სადგურის ტერიტრორიაზე. ვთხოვე, არ დაუშვან ბირთვული კატასტროფა და დახურონ საფრენი ზონა უკრაინაზე", — წერს ის.
რა ვიცით ამ ეტაპზე ატომური ელექტროსადგურის დაბომბვაზე
ზაპოროჟიეს ატომური ელექტროსადგური უდიდესია მსოფლიოში, სწორედ ის დაბომბეს რუსებმა ომის მეცხრე დილას. დაბომბვაზე ინფორმაცია ელექტროსადგურის თანამშრომელმა გაავრცელა. მალევე ენერგოგრადის მერმა თქვა, რომ ადგილზე ხანძარი გაჩნდა და ეს გლობალურად საფრთხისშემცველია.
ელექტროსადგურის კამერებიდან პირდაპირ ეთერში ჩანდა, რომ ტერიტორიაზე მიმდინარეობდა შეტაკებები და იყო აფეთქებები. უკრაინული სახელმწიფო უწყებების განცხადებით, სროლის გამო ადგილზე ვერ შედიოდნენ მაშველები და ხანძრის ჩაქრობა ვერ ხერხდებოდა.