20/30-ის წამყვანი, მაკა ცინცაძე, პირველ არხზე ტოქშოუს წაიყვანს
ტელეკომპანია GDS-ის გადაცემა 20/30-ის ყოფილი წამყვანი, მაკა ცინცაძე საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომელი გახდა. ცინცაძე ახალი სეზონიდან კი საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ტოქშოუს წამყვანი გახდება. ამის შესახებ On.ge-ს საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიმდინარე და ახალი ამბების ბლოკის დირექტორმა, გიორგი გვიმრაძემ განუცხადა.
"წინა კვირაში გავაფორმეთ მაკასთან [ცინცაძე] ხელშეკრულება და სექტემბრისთვის ვამზადებთ გადაცემას," - აღნიშნა გვიმრაძემ.
ტელეკომპანია GDS-ზე საზოგადოებრივ-პოლიტიკური მიმართულების გაუქმების შემდეგ და საზოგადოებრივ მაუწყებელზე 20/30-ის ყოფილი მთავარი პროდიუსერის, ვასილ მაღლაფერიძის გენერალურ დირექტორად არჩევის შემდეგ, GDS-ის 20-მდე თანამშრომელი საზოგადოებრივ მაუწყებელში დასაქმდა.
საზოგადოებრივი მაუწყებლის თანამშრომლები გახდა 10 ჟურნალისტი, ტექნიკური დირექტორი, ვებგვერდის სამი თანამშრომელი, მათ შორის რედაქტორი და საინფორმაციო პროგრამის ოთხი პროდიუსერი.
არხზე, საინფორმაციო პროგრამების დახურვამდე, GDS საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრისა და საპარლამენტო უმრავლესობაში მყოფი პარტიის, ქართული ოცნების დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის ოჯახის ეკუთვნოდა. ივანიშვილის სურვილით შეიქმნა გადაცემა 20/30-იც, რომლის მიზანიც, მისივე თქმით, "საზოგადოებაში შექმნილი საინფორმაციო ვაკუუმიის" ამოვსება იყო. საწყის ეტაპზე, ივანიშვილი ამ გადაცემის ერთ-ერთი წამყვანიც იყო.
ნიუსის თავდაპირველ ვერსიაში ეწერა, რომ მაკა ცინცაძე პირველ არხზე მოამბეს წაიყვანს, რაც არ იყო ზუსტი. On.ge ბოდიშს უხდის მკითხველს უზუსტობისთვის.
სადაზვერვო სააგენტო გვირჩევს, როგორ დავიცვათ თავი თვალთვალისგან სადაზვერვო სააგენტო გვირჩევს, როგორ დავიცვათ თავი თვალთვალისგან
მაყვალს უეკლოდ და უთესლოდ მოვკრეფთ? — მეცნიერებმა CRISPR ახალი ჯიშის შესაქმნელად გამოიყენეს მაყვალს უეკლოდ და უთესლოდ მოვკრეფთ? — მეცნიერებმა CRISPR ახალი ჯიშის შესაქმნელად გამოიყენეს
ბუდუ ზივზივაძე: აზრი გამოვხატე იმიტომ, რომ ასე მიმაჩნდა სწორად, მითუმეტეს, როცა ხალხი ასე იჩაგრება ბუდუ ზივზივაძე: აზრი გამოვხატე იმიტომ, რომ ასე მიმაჩნდა სწორად, მითუმეტეს, როცა ხალხი ასე იჩაგრება
Starliner-ის პირველი ეკიპაჟიანი ფრენა შედგა! Starliner-ის პირველი ეკიპაჟიანი ფრენა შედგა!
კროსვორდი: გამოიცანი ვეფხისტყაოსნის პერსონაჟი ფრაზით კროსვორდი: გამოიცანი ვეფხისტყაოსნის პერსონაჟი ფრაზით
Instargam-ზე ახალი ტიპის რეკლამებს ცდიან, რომელთა ნახვაც სავალდებულო იქნება Instargam-ზე ახალი ტიპის რეკლამებს ცდიან, რომელთა ნახვაც სავალდებულო იქნება
აღმოაჩინეს სოკო, რომელიც ოკეანეში დაგროვებული პლასტმასის ნარჩენებით იკვებება აღმოაჩინეს სოკო, რომელიც ოკეანეში დაგროვებული პლასტმასის ნარჩენებით იკვებება
საქართველოს ბანკი, USAID-ის ძლიერი სოფლის პროგრამა და Visa რეგიონულ ბიზნესებს გაციფრულებაში ეხმარებიან საქართველოს ბანკი, USAID-ის ძლიერი სოფლის პროგრამა და Visa რეგიონულ ბიზნესებს გაციფრულებაში ეხმარებიან
საქართველოს ბანკის მხარდაჭერით, სტრადა მოტორსი გაფართოვდა საქართველოს ბანკის მხარდაჭერით, სტრადა მოტორსი გაფართოვდა
დააგულე და მიიღე ექსტრა ფასდაკლება! დააგულე და მიიღე ექსტრა ფასდაკლება!
საპარლამენტო აკრედიტაცია შაბათის ეთერის კიდევ ერთ ჟურნალისტს, მაკა ჩიხლაძეს შეუჩერდა საპარლამენტო აკრედიტაცია შაბათის ეთერის კიდევ ერთ ჟურნალისტს, მაკა ჩიხლაძეს შეუჩერდა
შესაძლოა, ტვინი იმაზე 10-ჯერ მეტ ინფორმაციას იტევდეს, ვიდრე აქამდე ვვარაუდობდით შესაძლოა, ტვინი იმაზე 10-ჯერ მეტ ინფორმაციას იტევდეს, ვიდრე აქამდე ვვარაუდობდით
შესაძლოა, სიცოცხლე პირველად საუდის არაბეთის ტერიტორიაზე გაჩნდა შესაძლოა, სიცოცხლე პირველად საუდის არაბეთის ტერიტორიაზე გაჩნდა
10 იდეა, როგორ გადაიხადო დაბადების დღე განსხვავებულად 10 იდეა, როგორ გადაიხადო დაბადების დღე განსხვავებულად
სოზარ სუბარმა, შაბათის ეთერის ჟურნალისტს, ნატა ქაჯაიას საპარლამენტო აკრედიტაცია შეუჩერა სოზარ სუბარმა, შაბათის ეთერის ჟურნალისტს, ნატა ქაჯაიას საპარლამენტო აკრედიტაცია შეუჩერა
საქართველოს ბანკი და RSMED პროექტი რეგიონებში ბიზნესის განვითარების პროგრამას ახორციელებენ საქართველოს ბანკი და RSMED პროექტი რეგიონებში ბიზნესის განვითარების პროგრამას ახორციელებენ
ბათუმში სოციალური კაფე “სოციუმი“ გელოდებათ ბათუმში სოციალური კაფე “სოციუმი“ გელოდებათ
3 ივლისს ერთიანი ეროვნული გამოცდები იწყება — დეტალური განრიგი 3 ივლისს ერთიანი ეროვნული გამოცდები იწყება — დეტალური განრიგი
პაველ ჰერჩინსკი: კანონის მიღების შემდეგ, დარწმუნებული ვარ, ვიზალიბერალიზაციის შეჩერება ერთ-ერთ ვარიანტად განიხილება პაველ ჰერჩინსკი: კანონის მიღების შემდეგ, დარწმუნებული ვარ, ვიზალიბერალიზაციის შეჩერება ერთ-ერთ ვარიანტად განიხილება
ჰარვარდის ბიზნეს ქეისების კონკურსი 2024 დაიწყო — მხარდამჭერი საქართველოს ბანკია ჰარვარდის ბიზნეს ქეისების კონკურსი 2024 დაიწყო — მხარდამჭერი საქართველოს ბანკია
ნახეთ: ისტორიაში პირველად, ჩინეთმა მთვარის შორეულ მხარეს ნიმუშები შეაგროვა ნახეთ: ისტორიაში პირველად, ჩინეთმა მთვარის შორეულ მხარეს ნიმუშები შეაგროვა