საქართველოს საერთაშორისო მეგობრები სრულიად ეთანხმებიან ზურაბიშვილს — კრამონი შერიგებაზე
ფოტო: multimedia.europarl.europa.eu
ევროპარლამენტარი ვიოლა ფონ კრამონი აცხადებს, რომ საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორები პრეზიდენტ ზურაბიშვილის მიერ წამოწყებულ ეროვნული თანხმობისა და ინკლუზიური პროცესის იდეას სრულიად ეთანხმებიან.
"საქართველოს საერთაშორისო მეგობრები სრულიად ეთანხმებიან პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს. უფრო მეტი იქნება მალე", — წერს კრამონი.
16 დეკემბერს, პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა სპეციალურ საახალწლო მიღებაზე, რომელზეც როგორც ხელისუფლება, ისე საპარლამენტო და არასაპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენლები მიიწვია, ქვეყანაში არსებულ პოლარიზაციაზე ისაუბრა და მისი გადაჭრის გზად სწორედ ერთიანი ძალისხმევა დაასახელა. ზურაბიშვილის განცხადებით, შერიგება ვერ იქნება წინაპირობა, რადგან ის არის შედეგი. მისივე თქმით, პროცესი უნდა დაიწყოს მოსმენით, აზრების გაცვლით, გაგრძელდეს სიმართლის გაგებითა და შემდეგ შეიძლება, საბოლოო მიზანს მიაღწიო.
მანამდე, 10 დეკემბერს, აშშ-ში, დემოკრატიის სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას სალომე ზურაბიშვილმა განაცხადა, რომ დაიწყებს ინკლუზიურ პროცესს და ეროვნული მასშტაბის საუბარს, რომელშიც მთელი საზოგადოება იქნება ჩართული. ზურაბიშვილის თქმით, ამით მივაღწევთ უახლესი ისტორიის "საერთო აღქმას" და წავალთ წინ.
France 24-თან ინტერვიუში კი ზურაბიშვილმა განაცხადა, რომ აიღო ვალდებულება, შერიგების პროცესის დაწყების.