5 ივლისს ძალადობრივ კონტრაქციაზე ჟურნალისტზე თავდასხმისთვის კიდევ ერთი პირი დააკავეს
5 ივლისს ძალადობრივ კონტრაქციაზე ჟურნალისტზე თავდასხმისთვის კიდევ ერთი პირი დააკავეს. ინფორმაციას ამის შესახებ შინაგან საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს.
უწყების ცნობით, კონტრაქციაში მონაწილე ძალადობრივი ჯგუფის წევრმა 5 ივლისს თაბუკაშვილისა და გიორგი ქუჩების კვეთაზე ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა TV პირველის ოპერატორს. გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, 156-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "ა" ქვეპუნქტით და 225-ე მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს, რაც ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში ძალადობის მუქარით, უკანონოდ ხელის შეშლის, ძალადობითა და ძალადობის მუქარით დევნასა და ჯგუფურად ჩადენილ ძალადობას გულისხმობს.
შსს-ს განცხადებით, იმავე ფაქტზე 14 და 17 ივლისს ორი ადამიანი დააკავეს. უწყების ცნობით, 5-6 ივლისს გამართული ძალადობრივი კონტრაქციების მიმდინარეობის დროს ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში ძალადობის მუქარით, უკანონოდ ხელის შეშლის, ძალადობითა და ძალადობის მუქარით დევნის, ასევე, ჯგუფური ძალადობის ფაქტებზე სულ დაკავებულია 26 პირი, კერძოდ:
- ჟურნალისტებისთვის პროფესიულ საქმიანობაში ძალადობის მუქარით, უკანონოდ
ხელის შეშლის, ჯგუფური ძალადობის და ძალადობის მუქარით დევნის ფაქტებზე 22 პირი; - თბილისი პრაიდის ოფისის დარბევისთვის, ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობის, ძალადობით ან ძალადობის მუქარით დევნის, ასევე, ბინის ან სხვა მფლობელობის ხელშეუხებლობის ჯგუფურად დარღვევის ფაქტზე დაკავებულია 3 პირი;
- 1 პირი კი პოლიციამ მოქალაქის მიმართ ჩადენილი ძალადობისთვის დააკავა. დანაშაულში მონაწილე სხვა პირთა დადგენა-დაკავების მიზნით გრძელდება საგამოძიებო-ოპერატიული ღონისძიებები.