სასულიერო პირი ამართლებს მოძალადე მოპედის მძღოლს, რომელიც ჟურნალისტებს ეჯახებოდა
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / მაესტრო
სასულიერო პირი ამართლებს მოძალადე მოპედის მძღოლს, რომელიც ჟურნალისტებს მიზანმიმართულად ეჯახებოდა. მეტიც, ის ძალადობაში არა მძღოლს, არამედ ოპერატორს ადანაშაულებს და მანიპულაციურ ვიდეოს ავრცელებს. აღნიშნული პოსტი ამჟამად არ იძებნება, რადგან სასულიერო პირმა ის წაშალა. თუმცა, მანამდე Facebook-მა ეს პოსტი ყალბ ინფორმაციად მონიშნა.
თემა მედიის განვითარების ფონდის ფაქტების გადამოწმების პორტალმა მოიკვლია. მითების დეტექტორის თანახმად, 7 ივლისს სასულიერო პირმა, ანდრია გეწაძემ გამოაქვეყნა ვიდეო, შემდეგი ტექსტით:
"როგორ ურტყამს წიხლს ოპერატორი აქციის მონაწილეს! ეს არის თქვენი უწყინარი მედია ცხვრის ტყავში გახვეული მგლები. დეზინფორმატორი ანტი ქართველები! ქვეყნის შიდა მტრები!"
აღნიშნული სასულიერო პირის მიერ გამოქვეყნებული ვიდეოს ფრაგმენტი 13-წამიანია და მოვლენებს სრულად არ ასახავს. მასში პოლიციელები, ოპერატორები და აქციაზე მყოფი სხვა მოქალაქეები ჩანან, თუმცა არ ჩანს ის, რაც სინამდვილეში მოხდა.
"ვიდეოს ვრცელ ვერსიაში მკაფიოდ ჩანს, რომ ოპერატორი კონტრაქციის მონაწილეს წიხლს მას შემდეგ ურტყამს, რაც ის მოპედით რამდენიმე ჟურნალისტს დაეჯახება. უწყვეტ ვიდეო კადრში მოპედით დაჯახების მომენტი 00:17 წამზე ჩანს, ხოლო 00:22 წამზე ოპერატორი მოპედზე მჯდარ კაცს წიხლს საპასუხოდ ურტყამს", — წერია მითების დეტექტორის ანგარიშში.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცნობით, მოძალადე პირი, რომელიც 5 ივლისს ჟურნალისტებს მოპედით მიზანმიმართულად ეჯახებოდა, დაკავებულია. ის ერთ-ერთია იმ 3 დაკავებულ პირს შორის, რომელთა შესახებ შსს-მ განცხადება 6 ივლისს გაავრცელა.
ჟურნალისტებზე ძალადობის ფაქტებსა და მათთვის პროფესიული საქმიანობის ხელშეშლის ფაქტებზე განცხადებები საერთაშორისო ორგანიზაციებმა — ჟურნალისტთა დაცვის კომიტეტმა (CPJ), პრესის თავისუფლების გლობალურმა ქსელმა (IPI) და რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე (RWB) გააკეთეს.